10 Mart 2024

Oscar heykeli hakkında bilinmeyen gerçekler!

Bu gece 96'ıncısı düzenlenecek olan Oscar Ödül Törenleri'nde verilen Oscar heykeli hakkında bilmediklerinizi öğrenince çok şaşıracaksınız. İşte Oscar heykelinin bilinmeyenleri...

96’ıncı Oscar veya diğer adıyla Akademi Ödülleri Töreni bu gece Dolby Teather’da gerçekleşecek. Her yıl sinema dünyasının en iyilerine ödül töreninde takdim edilen Oscar heykeli hakkında ilginç bilgileri öğrenince çok şaşıracaksınız.

Oscar Törenleri dünya çapında en çok tanınan ödül törenidir ve 1929 yılından beri sinema ve eğlence sektörünün en iyilerine veriliyor.

Oscar, resmi olarak Akademi Liyakat Ödülleri olarak adlandırılsa da insanlar artık ona sadece Oscar diyor.

1929’dan beri günümüze değin toplamda 3 bin Oscar heykeli ödül olarak verildi.

Her yıl Ocak ayında merkezi New York’un Hudson Vadisi’nde bulunan Polich Tallix Güzel Sanatlar Dökümhanesi, törende verilmek üzere altın heykeller yapıyor.

Heykelin tasarımında Akademi’den ilham alındı. Tasarım, Akademinin 5 orijinal dalını simgeleyen 5 kollu bir film makarasının üzerinde duran Haçlı kılıcını tutan bir şövalyenin minimalize edilmiş figürüdür.

Heykel, 34,29 santim boyunda ve 3,8 kilogram ağırlığında…

Bronz zemin üzerine altın kaplama olan heykelden 50 tane üretebilmek için 3 ay gerekiyor.

Oscar heykelleri İkinci Dünya Savaşı sırasında 3 yıl boyalı alçıdan üretildi ve savaş sonrası o süreçte ödül alan sanatçılar alçı heykellerini altın kaplama metal heykelleriyle değiştirebilmek için Akademi’ye çağrıldı.