10 Mart 2024

Oscar 2024: Nasıl izlenir ve neler bekleniyor?

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Yaklaşık 1 yıldır bekleniyordu ve o tarih nihayet geldi. Zirve isimlerin yer alacağı Oscar 2024 için geri sayımda artık sona gelinirken, birbirinden iddialı yapımlar ve oyuncular karşı karşıya gelecek. Peki Oscar 2024 nereden ve nasıl izlenir?

Bir yıldır beklediğimiz Oscar 2024 için artık nefesler tutuldu. Amerika’nın en görkemli seçim yarışmalarından biri olacak Oscar, ABD’nin Los Angeles kentinde, Hollywood Bulvarı’nda bulunan Dolby Theatre’da düzenlenecek.

96. Oscar töreninde birçok film, oyuncu ve diğer kategorilere göre pek çok ödül verilecek. Peki Oscar 2024 nasıl izlenir ve neler bekleniyor?

96. OSCAR TÖRENİ İÇİN ARTIK SON SAATLER

Son dönemin popüler filmlerinden ”Openheimer”, en iyi film  ve diğer kategorilerin pek çoğunda favori aday olarak gösteriliyor.  1998 ve 2024 yıllarında tartışma yaratan Titanik ve Kralın Dönüşü filmleri o dönemde çok tartışılırken, bu yıl ise gözler Openheimer ve diğer rakiplerinde olacak.

Peki Oscar 2024 nasıl izlenir? Oscar 2024 hangi platformda yayınlanacak ve bizi bekleyen neler var?

OSCAR NASIL İZLENİR?

Tıpkı her yıl olduğu gibi bu yıl da Oscar’ı izlemek pek kolay olmayacak. Merak edenler için 2024 Oscar; Hulu Live TV, YouTubeTV, AT&T TV ve FuboTV aboneleri canlı izleyebilecek. Türkiye’de ise Oscar’ı izlemek için Disney+ aboneliğine sahip olmanız gerekiyor.

EV SAHİBİ VE SUNUCULAR

Oscar’ın daha önceki sunumlarından aşina olduğumuz Jimmy Kimmel, dördüncü kez sunuculuğa geri dönüyor A listesindeki sunumlarda ise; Steven Spielberg, Sally Field, Jennifer Lawrence, Dwayne Johnson, Rita Moreno, Al Pacino, Zendaya ve Michelle Pfeiffer gibi isimler bulunuyor.

KİLİT YARIŞMALAR

Elbette her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden iddialı proje ve isimler karşı karşıya gelecek. Örneğin Nolan’ın en iyi yönetmen ödülü kazanacağına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, bu aynı zamanda onun ilk ödülü olacak. Öte yandan Jonathan Glazer’ın kendi yolunu çizen Holokost filmi “ The Zone of Interest ” de en iyi uluslararası uzun metrajlı film dalında aday gibi görünüyor; bu, Almanca konuşulan ve Polonya’da çekilen bir film için Birleşik Krallık’tan alınacak ilk ödül olarak tarihe geçecek.

BARBİE, İKİ ŞARKIDA ADAY

“Barbie”, 2017’deki “La La Land “den beri en iyi orijinal şarkı dalında “I’m Just Ken” ve “What Was I Made For?” ile iki adaya sahip ilk film oldu.

Daha önce “Enchanted”, “Dreamgirls”, “Beauty and the Beast” ve “The Lion King” filmlerinin üç şarkısı aday gösterilmiş, ancak hiçbiri kazanamamıştı. Öte yandan 2008’de getirilen bir kuralla artık film başına sadece iki şarkıya izin veriliyor.