10 Mart 2024

Oscar’da adaylık tartışması: Yönetmenler yine unutuldu

Ceren Akkuş
Ceren Akkuş Editör

Bu gece 96. Kez düzenlenecek olan Oscar Ödülleri’ne saatler kaldı. Birbirinden farklı dallarda iddialı yapımlar boy gösterecek. Tabii tartışma yaratan bir adaylık konusu var. Geçtiğimiz günlerde Greta Gerwig’in yönetmen kategorisinde aday gösterilmemesi tartışma yaratmıştı. Ama Oscar’da yaşanan ilk tartışma değil.

Oppenheimer, Barbie, Zavallılar (Poor Things), Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon) gibi birbirinden iddialı yapımlar, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo gibi başarılı isimler yer alıyor.

Bu yıla damga vuran yapımlardan biri de Barbie filmi oldu. Hatta Cristopher Nolan’ın biyografik filmi Oppenheimer ile gişede karşı karşıya gelen ve “Barbenheimer” gibi bir fenomeni ortaya çıkaran filme yoğun ilgi gösterildi ve ama ön plana çıkan yönetmeni oldu. Ancak bu övgüler Greta Gerwig’in aday olmasına yetmedi. Hadi geçmiş yıllara gidelim ve daha önce Oscar’da en iyi film ödülünü alan ancak en iyi yönetmen kategorisinde aday bile olamayan yapımlara bakalım.

CODA- 2021

“En İyi Film” ödülünü alan bu filmin yönetmen koltuğunda Sian Heder oturuyordu ama en iyi yönetmen kategorisinde aday gösterilmedi.

YEŞİL REHBER (GREEN BOOK) – 2018

“En İyi Film” ve “En İyi Uyarlama Senaryo” ödüllerini kucaklayan bu film üstün başarısına rağmen “En İyi Yönetmen” adaylığı alamadı.

OPERASYON: ARGO (ARGO)- 2012

Hem başrolde hem de yönetmen koltuğunda Ben Affleck’in olduğu film de tartışma yaratmıştı. Ancak bu filmin de “En İyi Yönetmen” dalında adaylık alamaması da dikkat çekmişti.

BAYAN DAISY’NİN ŞOFÖRÜ (DRIVING MISS DAISY)- 1989

Bayan Daisy’nin Şoförü, kimi eleştirmenler tarafından 1980’lerin ve hatta tüm dönemlerin en zayıf filmlerinden biri olarak görüldü. Ancak izleyicinin ilgi gösterdiği bir yapım olmayı başardı.

Film; Düşler Tarlası, Doğum Günü 4 Temmuz, Ölü Ozanlar Derneği ve Sol ayağım gibi birbirinden iddialı filme karşı Oscar’ı kazanarak herkesi şaşkınlığa uğrattı. Tüm bunlara rağmen Beresford, “En İyi Yönetmen” dalında aday gösterilmeyerek dikkat çekti.

BÜYÜK OTEL (GRAND HOTEL) – 1932

Hiçbir oyunculuk adaylığı olmadan “En İyi Film” ödülünü kazanan çok az filmden biri Grand Hotel. Greta Garbo ve Joan Crawford gibi yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosu olsa da oyuncuları gibi filmin yönetmeni Edmund Goulding de “En İyi Yönetmen” adaylığı alamadı.