10 Mart 2024

Oscar’ı karıştıran iddia: The Holdovers çalıntı mı?

Merakla beklenen 96. Akademi Ödülleri öncesi, favori filmlerden biri olan The Holdovers, yazar Simon Stephenson’ın intihal iddialarıyla sarsıldı; Stephenson, filmin senaryosunun kendi eseri Frisco'dan kopyalandığını iddia etti...

Bu gece meraklanan beklenen 96. Akademi Ödülleri öncesinde büyük bir intihal krizi patlak verdi. Törende beş dalda aday olan ve favorilerden biri olarak gösterilen The Holdovers filmi, yazar Simon Stephenson’ın intihal iddiasıyla gündeme geldi. Stephenson, filmin senaryosunun kendisinin yazdığı Frisco isimli senaryodan kopyalandığını iddia etti.

Da’Vine Joy Randolp, Dominic Sessa ve Paul Giamatti’nin başrollerini paylaştığı 2023 yapımı dram filmi The Holdovers, 1970’lerde New England’daki bir erkek yatılı okulunda Noel tatili sırasında bir grup öğrenciyi denetlemek zorunda kalan öğretmeni konu alıyor. En iyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo kategorilerinde aday olmaya hak kazanarak sinemaseverlerin favorilerinden biri olmuştu.

Fakat basına sızan e-postalar işin gerçeğini gün yüzüne çıkardı. Stephenson’ın, Amerika Yazarlar Birliği’ne (WGA) gönderdiği iletilerde The Holdovers’ın kendisinin henüz yayınlanmamış draması Frisco’dan intihal edildiğini söyledi. Ünlü yazar, filmin senaryosunda hikâye kurgusunun, karakterlerinin, sahnelerin ve diyalogların kendi projesinden kopyalandığını söyledi ve bunu “saygısızlık” olarak değerlendirdi.

“Şu anda Oscar’da favorilerden biri olarak gösterilen The Holdovers’ın senaryosunun çoğu yerinin benim hazırladığım senaryomdan alıntılandığını kanıtlayabilirim,” diyen Stephenson’ın bu söylemleri doğrultusunda WGA tarafından soruşturma açıldığı belirtildi.

Ünlü yazarın Frisco adını verdiği senaryoda orta yaşlı bir çocuk doktorunun 15 yaşındaki bir çocuk hastasıyla ilgilenmesi konu alınıyor, The Holdovers ise 15 yaşındaki bir çocuktan sorumlu bir öğretmeni konu aldığı için bu noktada benzerliğe sahip olduğu düşünülüyor.

Bu intihal iddialarının Oppenheimer, Barbie ve Anatomy of a Fall gibi rakipleri arasındaki rekabetini etkileyeceği düşünülüyor.