10 Mart 2024

Trafo değil, ChatGPT: Yapay zekanın günlük tükettiği elektrik oranı belli oldu

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Yapay zeka ChatGPT'nin aktif olarak milyonlarca kullanıcısı var. Peki sizce bu modeli kullanmanın elektrik açısından ne kadarlık bir kullanım oranı var?

Sohbet robotu olarak tanıştığımız var kısa sürede büyüme kaydeden ChatGPT, OpenAI’in devrim niteliğinde bir yeniliği olarak kayıtlara geçti.

Ancak yapay zekanın faydası kadar riskleri de var. Bunlardan biri de ChatGPT’nin kullanmış olduğu elektrik oranı. Sizce tek tuşla komutlar verdiğiniz ChatGPT günlük kaç kilowatt saat elektrik üretiyor?

 ‘YOK ARTIK’ DEDİRTEN ELEKTRİK TÜKETİMİ

The New Yorker dergisinin aktardığına göre OpenAI’ın sohbet robotu ChatGPT, kullanıcılardan gelen yaklaşık 200 milyon talebe yanıt vermek için günde 500.000 kilowatt saatten fazla elektrik üretiyor.

Karşılaştırma yaptığımızda bu oranlar, 29 kilowatt saat elektrik kullanan bir Amerikan ailesinin 17.000 katına denk geliyor.

Her ne kadar kulağa bu oranlar çok fazla gibi gelse de, ChatGPT, mevcut oranlardan çok daha fazla elektrik güç tüketimi yapabilecek potansiyele sahip.

Örneğin bunu Google yapmış olsaydı, her arama Generative A teknoloji ile gerçekleşmesi durumunda yılda 29 milyar kilowatt saat elektrik tüketebilirdi. The New Yorker’a göre bu, Kenya, Guatemala ve Hırvatistan gibi ülkelerin bir yılda kullandığı elektrikten daha fazla.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan de Vries, “Yapay zeka çok yoğun enerji kullanıyor. Her bir yapay zeka sunucusu zaten bir düzine İngiliz evinin toplam gücü kadar güç kullanıyor. Dolayısıyla bu sayılar çok hızlı bir şekilde artacak.” ifadelerini kullandı.

Ancak gelişen yapay zeka endüstrisinin ne kadar elektrik tükettiğini tahmin etmek oldukça zor. Verge’in haberine göre, büyük yapay zeka modellerinin işleyişinde önemli farklılıklar var ve yapay zeka patlamasını yönlendiren büyük teknoloji şirketleri, enerji kullanımlarını tam olarak açıklamıyor.

Peki siz yapay zekanın güç tüketimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: The New Yorker
Derleme: anntürkiye.com