13 Mart 2024

‘Ucuz iPhone’ için perde aralandı.. iPhone SE4’ün tasarımı ve özellikleri ortaya çıktı

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Apple'ın mevcut iPhone'ları, Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede çok pahalı fiyatlarla satılıyor. Buna rağmen teknoloji devinin gelirleri ve satış sayısı her geçen gün artarken, kullanıcılar bir an olsun yeni veya eski hiçbir iPhone'a ilgisini azaltmıyor.

Yüksek fiyatlı iPhone’e ek olarak Apple, birkaç yıl önce iPhone SE serisini tanıtmış ve kullanıcıları uygun fiyatlı iPhone ile tanıştırmıştı. Uzun süredir bu seri için yeni bir model üretmeyen Apple’ın, birkaç aydır gündemde olan iPhone SE 4 ile karşımıza çıkmaya hazırlandığı bildirildi. Özellikle iPhone 12 ve sonraki modelleri satın alamayan kullanıcılar için iyi bir alternetif olacağını söyleyebiliriz. Peki iPhone SE 4 hangi özelliklerle gelecek? 

İPHONE SE 4 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Mobil sektörde sızıntı haberleriyle bilinen 91mobiles isimli kaynak, iPhone SE 4’ün CAD çizimlerini paylaştı. 2025’te çıkış yapacağı öne sürülen telefonun, tasarımı ve bazı özellikleri de sızdırıldı.

Buna göre iPhone SE 4’ün ön yüzü, ‘SE’ ailesinde çentikli ekranı kullanan ilk model olacak. Apple, artık SE için de tam ekran çağına giriş yapacak. Bu çentik, iPhone X’ten iPhone 14’e kadar kullanıldı. Ancak iPhone 15 serisiyle Apple, Dinamik Ada tasarımına geçti.

Dönelim iPhone SE 4’e; Apple’ın uygun fiyatlı olacak akıllı telefonu, ilk kez Face ID yüz kilidi açma işlevini destekleyecek. Son olarak iPhone SE 3, parmak izi tarayıcı ile gelmişti ve bu önemli özellikten yoksundu. Fakat SE 4 ile Apple artık Face ID yüz tanıma sistemine geçiş yaptı.

Ekran özellikleri açısından bu iPhone, iPhone 13/14 serisinin 6.1 inçlik standart versiyonuyla aynı ekran ile gelecek. Bu, ekranın aynı zamanda 60Hz yenileme hızını destekleyeceği anlamına da geliyor.

Kameraya gelecek olursak Apple, iPhone 15’in aksine SE 4’te tekli kamera sistemini kulalnmaya devam edecek. Bu kamera aynı zamanda QR kod taramasını da destekleyecek.