2 Temmuz 2024

Güneş patlamaları alarm veriyor!

Güneş patlamaları son bir ayda en yüksek seviyede ve sıklıkla olmaya başlayınca uzmanlardan korkutan uyarılar geldi...

8 Mayıs’tan bu yana güneş yüzeyinde meydana gelen patlamalar giderek artmaya başladı. Uzmanlar önümüzdeki yıl güneşte her 11 yılda bir gerçekleşen büyük patlama nedeniyle güneşin yüzeyinde sık sık güneş patlamalarının meydana geldiğini, bu patlamaların da birçok bu sıklıkta olmaya ve ya sayılarının daha da artmaya başlamasının büyük riskler oluşturacağı yönünde uyarılarda bulunuyor.

Mayıs ayından beri güneşin yüzeyinde meydana gelen patlamalar nedeniyle Japonya’nın en kuzeyindeki ana ada olan Hokkaido gibi bölgelerde ve ülkenin diğer bölgelerinde, Britanya’da, Amerika Birleşik Devletleri’nin güney bölgelerinde ve Avrupa’nın bazı kısımlarında kuzey ışıkları sıklıkla gözlemlenmeye başladı.

Artan güneş patlamaları daha da büyür ve sıklaşırsa uydulara, küresel konumlandırma sistemlerine zarar verirken, uçak ve gemilerle iletişimin kesilmesine ve büyük enerji kesintilerine neden olacağından uzmanlar böylesi bir tehdide karşı hazırlıklı olunmasını söylüyor.

Güneş patlaması, güneş yüzeyindeki bir güneş lekesinde meydana gelen, güçlü X ışınlarını ve plazma adı verilen elektrik yüklü parçacıkları güneş rüzgarı şeklinde uzaya fırlatan bir patlamadır. Güneş’in korona tabakasından gelen kütle püskürmeleri büyük miktarlarda Dünya’nın üst atmosferine ulaşarak manyetik fırtınalara ve auroralara neden oluyor. Şubat 2022’de meydana gelen manyetik fırtına, o zamanlar SpaceX şirketi tarafından fırlatılan 49 uydudan 40’ının kaybolmasıyla sonuçlanmıştı.

Güneş lekelerinin sayısı ve güneş patlamalarının sıklığı yaklaşık 11 yıllık bir döngüde değişiyor ve güneş şu anda gelecek yıl beklenen zirve noktasına doğru artan aktivite aşamasında. Güneş patlamasının boyutu, yayılan X ışınlarının gücüne göre her aşamada on kat artacak şekilde beş sınıfa ayrılıyor. Uzmanlar, en az yoğun olan A sınıfından 10 bin kat daha güçlü olan en yüksek X sınıfının 8-15 Mayıs tarihleri ​​arasında 13 kez meydana geldiğini gözlemledi ve birçok uzman, bu patlamaların şaşırtıcı derecede çok büyük boyutta olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, neyse ki insan vücudunu etkileyebilecek kadar güçlü hiçbir X-ışını veya yüksek enerjili parçacığın yayılmadığını ve şu ana kadar Dünya’da ciddi bir hasarın doğrulanmadığını söylüyor ama ilerleyen günlerde olası riskler için de uyarıyor.

ETİKETLER: