13 Mart 2024

Askerlerin derdine derman: Xiaomi Qin 1s, hem akıllı hem de tuşlu

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü

Askerlerin ihtiyacına yönelik telefon seçenekleri ne yazık ki çok fazla yok. Genellikle eski model, tuşlu telefonlar revaçta ve uzun yıllardır da kullanıcılar bu telefonlara yöneliyor. 

Ancak teknoloji devi Xiaomi’nin geliştirdiği tuşlu telefon, tıpkı bir akıllı telefonda ne arıyorsanız hepsini kapsıyor diyebiliriz. Gelin, Xiaomi Qin 1s olarak adlandırılan telefonun özelliklerine yakından göz atalım.

HEM KÜÇÜK HEM TUŞLU

Xiaomi’nin mevcut telefonlarına alternatif olarak geliştirdiği bu telefon, 17 dil desteği ile geliyor ve canlı çeviri gibi ihtiyaç duyulan özellikleri de destekliyor. 

2018’in ikinci çeyreğinde duyurulan Qin 1s, yapay zeka özelliklerine sahip. Tüm kullanıcıların sorularına yanıt verebilen bu telefon, Çin sürümünde 4G LTE ve VOLTE desteğine sahip.

Özellik bakımından Xiaomi asker telefonu Qin 1s, ön tarafında Corning Gorilla Glass koruma, 320×240 piksel çözünürlüğe sahip 2.8 inç QVGA ekran ile donatıldı. 1.3 GHz çift çekirdekli ARM Cortex A53 işlemci ile desteklenen cihaz, 512 MB dahili depolamaya ve 256 GB dahili hafızaya sahip.

Pil ömrü açısından ise bu telefon, 1.480 mAh kapasiteli ile pil ile donatıldı. Ayrıca kutudan da Mocor  5 ile işletim sistemi ile çıkıyor. Bu işletim sistemi ise temelinde Android’i destekliyor.

Bağlantı açısından ise cihaz, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2 LE, GPS, USB Type-C, 3.5 mm ses jakı ve IR sensörü ile geliyor.

Fiyata gelecek olursak askerlere hitap eden bu telefon, Çin ve Hindistan pazarlarında 299 CNY ve 2.990 Rs fiyata satışa sunuldu. TL bazında ise 1.400 liraya tekabül eden cihazı yurt dışından temin edebilirsiniz.