13 Mart 2024

Nvidia CEO’sunun dediği gibi yazılım gerçekten bitti mi? İşte buzdağının görünmeyen yüzü

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Dünyanın en zor mesleklerinden biri, kesinlikle yazılım diyebiliriz. Ancak Nvidia CEO’su Jensen Huang’a göre bu alandaki çalışmalar artık yapay zeka aracılığıyla herkes tarafından yapılabilecek. Peki kodlama gerçekten bitti mi? İşte buzdağının görünmeyen yüzü…

Dijital çağda yaşadığımız bu dünyada, en zor meslek dallarından biri yazılım diyebiliriz. Öyle ki kazanç anlamında da en çok gelir elde ettiren sektörlerden biri yine yazılım; sonuç olarak her iki açıdan da yazılımın günümüzde, özellikle de teknoloji çağında olduğumuz bu dönemde büyük bir paya sahip. 

Ancak son yıllarda teknoloji,’yapay zeka’ ile yeniden şekillendi. Artık pek çok sektörde konumlandırılan bu teknoloji, dünyada yeni bir çağ başlattı.

YAPAY ZEKA, MESLEKLERİ ELİMİZDEN Mİ ALIYOR?

Doğal insan diline sahip olmasıyla zaten dikkatleri çeken yapay zeka, bunun yanında harika yetenekleriyle de hayrete düşürüyor.

Kod yazmaktan tıp sınav sorularına akla gelebilecek her şeyi çözüyor, kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Ancak bir de buzdağının görünmeyen yüzüne bakmak gerek. Yapay zekanın bu denli gelişimi, hiç şüphesiz pek çok meslek dalını tehdit ediyor. Bunlardan biri de yazılım. Evet, herkesin hayranlıkla izlediği yazılımcılar artık yerini yapay zekaya bırakabilir; belki de bırakmış bile olabilirler…

KOD YETENEKLERİ, YAZILIMCILARI TEHDİT EDİYOR

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Nvidia’nın CEO’su, yaptığı açıklamalarla ortalığı karıştırdı. Jensen Huang, ‘’Kodlama devri bitti. Yapay zeka sayesinde artık herkes birer kodlama uzmanı olacak.’’ ifadelerini kullandı. Bunca zorlukların olduğu yazılım mesleği, CEO’ya göre yapay zeka ile herkes tarafından yapılabilecek.

KODLAMA NEDİR?

Kodlama dediğimiz şey, yazılımcıların mantık kurarak bilgisayarın anlayacağı dilden komutlar girilmesidir. Nvidia CEO’su da artık yapay zeka ile bu komutlara ihtiyaç kalmayacağını söylüyor. 

Daha da ilginci ise mevcut high seviye programlama dillerinden daha high seviyeye, yani insan diline kadar ulaşacağı, böylece kodlama uzmanlarına olan ihtiyacın da ortadan kalkacağını savunuyor. Sonuç olarak kodlama artık herkes tarafından yapılabilir hale gelecek.

TÜM BUNLAR GERÇEKTEN YAŞANACAK MI?

Yapay zekanın çılgınca gelişimi göz önüne alındığında, sadece 2 yıl içinde nereden nereye geldiğine hepimiz şahit olduk.

İlk etapta sadece basit soruları cevaplayarak karşımıza çıkan bu modeller, şimdi öyle bir hâl aldı ki verdiğiniz komutları en iyi senaryo ile videoya dönüştürüp sunuyor. 

Bir de bu iddiayı ortaya atan isim Nvidia gibi dev bir teknoloji şirketinin CEO’su. Yapay zekanın gidişatını çok yakından takip eden Huang’a göre, kodlama yapmak için artık yazılımcı olmaya gerek kalmayabilir.

Sonuç olarak tıp soruları çözüp, gerçeğinden ayıramayacak kadar kaliteli videolar oluşturabilen yapay zeka, muhtemelen yazılımcılar için büyük bir tehdit olacak.