13 Mart 2024

O’nun gibisi daha gelmedi! Olağanüstü başlayıp yitip giden bir kariyer Ronaldinho…

Brezilya'nın dar sokaklarında futbolla tanışıp, Avrupa'nın dev kulüplerinde yeteneği ile büyüleyen Ronaldinho'nun yitip giden kariyerini inceledik. Sambacı nasıl oldu da dünyanın en iyisiyken, suça karışıp hapis yattı? O'nu Barselona'dan gönderen sebep neydi? İşte saf yetenek Ronaldinho'nun çöküş hikayesi...

1980 yılında Brezilya’nın Porto Alegre şehrinde dünyaya gelen Ronaldinho’nun yeteneği henüz 8 yaşındayken keşfedildi. Yaş itibariyle altyapıdaki diğer çocuklardan daha küçük olduğu için Ronaldinho lakabını verdiler.

Gremio altyapısında yetişen sambacının medya ile ilk tanışması, 13 yaşındayken 23-0 kazandıkları yerel bir karşılaşmada oldu. Ronaldinho o maçta 23 golün tamamını atarak dikkatleri üzerine çekti.

1997’de Mısır’da düzenlenen  FIFA 17 Yaş Altı Dünya Kupası’nın yükselen yıldızı olarak Avrupa kulüplerinin radarına girdi.

Gremio’da profesyonel takıma alınmasının ardından 3 sezon 89 maçta 47 gol attı. 2001 yılında 5 milyon euro karşılığında Fransız kulübü PSG’ye transfer olarak Avrupa macerası başlamış oldu.

İLK SORUNLAR PSG’DE BAŞ GÖSTERDİ

Paris Saint Germain’in yeni transferi Ronaldinho Gaúcho’dan beklentiler fazlaydı. Taraftar, Ronaldinho’nun sergilediği olağanüstü futbolu burada da görmek istiyordu. 2 sezon formasını giydiği PSG’de, teknik direktör Luis Fernandez ile sorunlar yaşadı. Fernandez, Brezilyalı oyuncuların futbol yerine gece hayatına yoğunlaştıklarını iddia etti. 

Ronaldinho 2002-2003 sezonunda iyi bir performans gösterse de takım ligi 11. sırada bitirdi ve Brezilyalı sezon sonu takımdan ayrılmak istediğini söyledi.

5 YILLIK ZİRVE YILLARI

David Beckham’ı ezeli rakibi Real Madrid’e kaptıran Barselona, yeteneği ile göz dolduran Ronaldinho’yu karşı hamle olarak transfer etti.

Barselona’da hiç olmadığı kadar istekli başlayan Brezilyalı’nın sergilediği futbol taraftarı mest etmişti. Sahada sergilediği inanılmaz figürler, attığı ikonik çalımlar, yaptığı top cambazlığıyla futbolseverleri ekrana kitlemeyi başarırdı. Ronaldinho’nun ayağına top geldiğinde heyecanlanmayan olmazdı. Ronaldinho, Barselona’da kariyerinin zirvesindeydi.

MESSI’YE KÖTÜ ÖRNEK OLABİLİR DİYE GÖNDERİLDİ

Ronaldinho Barselona’da şovlarına devam ederken altyapıda dünyanın en iyisi olacak bir yetenek yetişiyordu. Barselona’nın genç yeteneği Messi, takım içinde günden güne sivriliyordu. Ancak bir sorun vardı. Ronaldinho ve Portekizli bir başka efsane futbolcu Deco’nun gece hayatı…

Ronaldinho ve Deco’nun gece hayatı İspanyol medyasında geniş yankı buluyordu. İki futbolcunun sürekli antrenmanlara sarhoş gelmesi, hatta hiç gelmemeleri bardağı taşırmıştı. Bir yandan dünyanın en iyi iki futbolcusu, diğer yandan dünyanın en iyi futbolcusuna aday genç Lionel Messi. Barselona yönetimi Ronaldinho ve Deco’nun Messi’ye kötü örnek olabileceğini düşünerek, sezon sonu satış kararlarını verdi.

FİZİKSEL ÇÖKÜŞ

Sambacı yıldızın rüya gibi geçen Barselona yılları artık son bulmuştu. İtalyan devi Milan’a transfer olan Ronaldinho burada yeteneklerini sergilemeye devam etse de, fiziksel olarak yeterli olmadığının farkındaydı.

O dönem Milan Teknik Direktörü olan Carlo Ancelotti, “Ronaldinho’nun düşüşü beni şaşırtmadı. Fiziksel açıdan hiç istenilen gibi bir durumda değildi. Yetenekleri inanılmazdı tabii ki.” ifadelerini kullandı.

Yeteneğinden bir şey kaybetmese de, hız ve güç faktöründeki azalma gözle görülüyordu. Milan kariyerinden sonra Avrupa futboluna ayak uyduramayacağını düşünen sambacı ülkesine döndü. Flamengo, Atletico Mineiro, Meksika takımı Querétaro ve Fluminense forması giyen Brezilyalı yıldızın efsane kariyeri son buldu.

SUÇLARLA DOLU BİR SON

2015 yılında yasalarla arası bozulan Ronaldinho, pasaportta sahtecilik nedeniyle polislere yakalandı. 2 milyon euro’ya yakın ceza aldı ve daha sonra Porto Alegre’deki göl kenarı evinde, arazi yasalarına uymadı. Buradan 250 bin euro ceza aldı. Ronaldinho’nun 57 evine ve çeşitli arazilerine el konuldu. Bankalara çok yüksek meblağda borcu olduğu ortaya çıktı. Tüm bu satışlara rağmen 2.5 milyon euro’ya varan daha borcu kalmıştı.

Ronaldinho’nun bankalarla olan mücadelesi bittiğinde banka hesabında 30 Brezilya Reali kalmıştı. Bir zamanlar global markalarla imaj anlaşmaları yapan Ronaldinho’nun cebinde sadece bir taksi parası kaldı. Ronaldinho’nun temsilciliğini yapan ağabeyi Roberto ise başka yasadışı işler nedeniyle polislerle uğraşmak zorunda kalıyordu.

Mart 2020’de ülkeye girmek için sahte bir pasaport kullandığını iddiası ile Paraguay’daki polis tarafından sorgulanan Ronaldinho, erkek kardeşi ile birlikte ülkede gözaltında tutuldu. Sahte pasaport düzenlemek iddiasıyla Paraguay’da gözaltına alınan Ronaldinho, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tüm dünyayı oynadığı futbolla, sergilediği yetenekle ekranları başına kitleyen Ronaldinho’nun ne futbol kariyeri, ne de futbol sonrası yaşamı istediği gibi bitmedi. Onlarca kupa ve başarı kazanan Ronaldinho, dünyanın en iyi futbolcusuyken, cezaevinin sambacısı oldu.