27 Şubat 2024

Bileğe takılan telefon, akıllı yüzük, şeffaf ekranlı laptop: MWC’ye damga vuran en ilginç teknolojiler

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Merakla beklenen Mobil Dünya Kongresi, 26 Şubat’ta başladı. Teknoloji devlerinin sahne aldığı etkinlikte birbirinden iddialı ürünler beğenileri topladı. İşte MWC’ye damga vuran en iyi teknolojik ürünler…

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan Mobil Dünya Kongresi, bu yıl Barcelona’da gerçekleşti. Söz konusu etkinlik halen devam ederken, birbirleriyle rekabet eden pek çok teknoloji devi de yeni inovasyonlarını görücüye çıkardı. 

Akıllı telefondan bilgisayara, tabletten akıllı yüzüğe kadar yepyeni ürünlerin sergilendiği etkinlikte, bazı ürünler kesinlikle teknoloji dünyasında ses getirmeyi başardı. Peki şu ana kadar en dikkat çeken teknolojiler nelerdi? 

MWC’YE DAMGA VURAN EN İYİ TEKNOLOJİLER

Şu ana kadar etkinlikte onlarca ürün tanıtıldı. Bu ürünler arasında bazı inovasyonlar, teknoloji devlerinin neler yapabileceğini bir kez daha göstermiş oldu. Hazırsanız gelin, şu ana kadar etkinliğe damga vuran yeniliklere yakından göz atalım…

ŞEFFAF EKRANLI LENOVO BİLGİSAYAR

MWC’nin belki de en ilginç ürünlerinden biri Lenovo’nun yeni dizüstü bilgisayarı diyebiliriz. Akıllı telefonlara nispeten ilk kez bir laptopta şeffaf ekrana yer verildi. Üstelik bu ekran  17,3 inçlik mikro LED panelle donatıldı. Tamamen yarı saydam bir görünüm sunan Lenovo, bilgisayar pazarının geleceğine de göz kırpmış oldu.

GÜNEŞ IŞIĞINA MEYDAN OKUYAN TELEFON: TCL XL NXTPAPER 5G

Günlük hayatta en sık kullandığımız teknolojik ürün şüphesiz akıllı telefonlar. Ancak akıllı telefonların en büyük problemlerinden biri güneş ışıklarında yansıyan ekranlar.

Televizyon üreticisi TCL, özellikle son yıllarda akıllı telefon pazarında da ses getirmeyi başardı. Bunun son örneği ise TCL XL Nxtpaper 5G.

ABD pazarında satışa sunulacak TCL XL Nxtpaper 5G, tıpkı markanın kendi televizyonlarında yer alan Nxtpaper teknolojisini kullanıyor. 

Oyunun kurallarını değiştiren bu ekran, yüksek yenileme hızına ek olarak güneşte parlamamasıyla dikkat çekiyor. Aslında konuşulacak en önemli özellik de bu; bir akıllı telefon ekranının güneşte sıfır yansıma yapması, belki de herkesin en çok istediği özellik olabilir…

BÜKÜLEBİLEN TELEFON

Katlanabilen ekranlı telefonlara daha alışamamışken bir de bükülebilen ekranlısı çıktı. Teknoloji devi Motorola’nın yeni inovasyonlarından biri olan ‘Bendy’ akıllı telefon pazarına yeniden şekil verecek gibi duruyor.

Bileğe sarılabilen bu akıllı telefon, manyetik bir bilezikle sabitlenen full HD OLED ekranla donatıldı. Arka tarafı kumaş malzemelerinden üretilen bu telefon, aynı zamanda C şekline bürünebiliyor. Ancak bu kıvrılma sürecinde ne yazık ki uygulamaların tümü kullanılamıyor. Yine de böylesine bir ürünün akıllı telefonların geleceğine ışık tutmasını da görmezden gelmemek gerek. Son olarak bu akıllı telefonun pazara çıkıp çıkmayacağı da merak konusu.

XİAOMİ SU7 MAX

Xiaomi, bugüne kadar genelde akıllı telefon veya tablet gibi teknolojik ürünleriyle öne çıkmıştı. Ancak Çinli üretici otomobil pazarına da girdi; ama öyle bir girdi ki hem Tesla hem de diğer elektrikli otomobillere rakip oldu.

Daha önce tanıtımı gerçekleşen Xiaomi SU7 Max, Barcelona’daki MWC etkinliğinde de sahne aldı. Firmanın ilk otomobili olan SU7 Max, 1’den 100’e sadece 2,78 saniyede çıkıyor. Hızlı olmasının yanında şık tasarımı ve göz alan renkleri de otomobili öne çıkaran detaylardan.

GALAXY RİNG

MWC’ye damga vuran bir diğer teknoloji ise akıllı yüzük oldu. Samsung tarafından geliştirilen Galaxy Ring, MWC 2024’te de sahne aldı.

Sağlık odaklı bu yüzük, vücut ısısının yanı sıra çeşitli sağlık programlarını içerisinde barındırıyor. Çıkış tarihi henüz netleşmeyen bu yüzük de, dikkat çeken teknolojiler arasında.