13 Mart 2024

Yves Saint Laurent’den Paris’e stil sahibi kültür merkezi!

Moda, sanat dünyasını yeniden şekillendirmeye niyetli gözüküyor! Dünyaca ünlü moda devi Saint Laurent’den Paris’e stil dolu, yepyeni bir kültür merkezi geldi. Aynı zamanda Paris’in en stil sahibi kitapçısı olmaya kolları sıvayan Saint Laurent Babylone’u daha yakın inceleyelim…

Moda, sanat ve edebiyat, Saint Laurent imzasıyla Paris’te aynı çatı altına girmiş bulunuyor! Kültürel alanlardaki varlığını sürekli olarak güncellemesiyle tanınan, markanın kreatif direktörü Anthony Vaccarello’un imzası bulunan Saint Laurent Babylone; nadir bulunan kitapları, baskısı tükenmiş yayınları ve o her yerde aradığınız plakları sofistike bir ambiyansta meraklılarıyla buluşturuyor.

Paris’in 7. bölgesinde, Rue de Grenelle’de kapılarını açan Saint Laurent Babylone; tamamen sanata, kitaplara ve kültüre adanmış bir yaşam alanı sunuyor. Bu yenilikçi alanda ziyaretçiler; Saint Laurent Rive Droite Editions baskısı altından seçilmiş özel eserleri, dergileri ve plak albümlerinin yanı sıra yeni çıkan kitapları da bulabiliyorlar. Aynı zamanda Saint Laurent ürünlerinin, Leica kameralarının ve François Daubinet tarafından tasarlanan çikolataların satışı da yapılıyor. 

TARİHE SIKI SIKIYA BAĞLI KALAN GELECEĞİN LÜKSÜ!

Ünlü moda markasının yarattığı bu kültür alanına sadece kitapçı demek biraz haksızlık olur! Mekan aynı zamanda süreli sergilere, kitap tanıtım ve imza günlerine de ev sahipliği yapıyor. Hatta kültür ve sanat dünyasını olduğundan daha da cazibeli ve trend bir şekle sokma amacıyla canlı DJ performansları da gerçekleşiyor burada! 

Tüketimin sürekli olarak gelişen ve değişen ambiyansında; tarihe sıkı sıkıya bağlı kalarak lüksün geleceğine yenilikçi bir bakış açısı katan Saint Laurent Babylone; misafirlerinin hem kalplerine hem zihinlerine sinsice girmeyi başarıyor. 

DEKORASYON DETAYLARIYLA EŞSİZ BİR FÜTÜRİST!

Sergiledikleri ve satışa sundukları bir yana dursun; mekanın mimari detayları da oldukça yenilikçi bir iddiayı gözler önüne seriyor. Duvarlar soyulmuş, kirli beyaz sıvalar ortaya çıkarılmış ve mekana endüstriyel bir hava katılmış. Christian Bérard ve Jean Michel Frank tarafından tasarlanan mekan; Art Deco başyapıtlarını Antik Roma mermer gövdeleri ve İtalyan Rönesans bronzlarıyla ustaca harmanlayan eklektik bir yaklaşımla sunuyor. 

Adım attığınız ilk andan itibaren sizi bambaşka bir Ütopya’nın içine sokmayı başaran mekanın en fark yaratan detayı Claude ve François Xavier Lalanne tasarımı zoomorfik mobilyalar! Mekanın dört bir yanına dağıtılmış çerçeveli fotoğraflar, eskizler, kitaplar ve dergiler ise kişisel hatıra duygusunu canlı tutan detaylardan. 

Yves Saint Laurent’in stil dolu mirası ve Anthony Vaccarello’nun sınırları zorlayan yaratıcılığının keyif dolu bir sentezi olan mekan; Paris’te ziyaret edilmesi gerekenler listesine acilen eklenmeli!