9 Temmuz 2024

Threads Türkiye’de kapatılmıştı ama…!

Meta CEO'su ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in X'e (Eski adıyla Twitter) rakip olarak geliştirdiği sosyal platform Threads, Türkiye'de birinci yılını dolduramadı ama dünyada aktif olarak kullanılmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de erişime geçici süreliğine kapatılan Threads kurucularının beklentilerini karşıladı. Meta’nın X’e (eski adıyla Twitter) alternatifi olan Threads, aniden piyasaya sürülmesinden sonra birinci yılında 175 milyon aylık kullanıcıya ulaştı.

Rekabet Kurulu, geçtiğimiz aylarda, Threads ve Instagram uygulamalarını bağlayarak hakim durumu kötüye kullandığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada Meta hakkında geçici tedbir kararı vermişti. Bunun üzerine de Meta, Threads uygulamasını Türkiye’de geçici olarak durdurmuştu. Türkiye’de birinci yılını dolduramayan Threads dünya genelinde milyonlarca kullanıcıyı bünyesine çekmeye devam ediyor.

Meta CEO’su ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde Threads’de beklenilen eşiğe ulaştığını duyururken “Ne yıldı” dedi.

Threads, geçtiğimiz yıl 5 Temmuz’da faaliyete geçti. Elon Musk’ın eski adıyla Twitter’ı satın almasıyla rakip bir platform olarak geliştirildi. Elon Musk’ın X’e abone olmayanlar için X’teki gönderi miktarını sınırlama tehdidinde bulunmasının ardından Threads hızla geliştirilip devreye sokuldu.

Instagram hesapları aracılığıyla tanıtılan Threads’in 100 ülkedeki lansmanından sonra uygulamayı bir hafta içinde 100 milyondan fazla kişi indirdi. Instagram’ın desteği, Threads’in şimdiye kadarki en hızlı indirilen uygulama haline gelmesine yardımcı oldu hatta yapay zeka uygulaması ChatGPT’nin önceki indirilme rekorunu bile kırdı.

Zamanla başlangıçtaki heyecan azaldı. Musk’ın X tarafından kapatılan veya kısıtlanan özelliklerin yardımıyla Threads’in kullanımı giderek arttı. Threads şefi Adam Mosseri, platformun zamanla Instagram’dan daha bağımsız hale gelmesini umduğunu ve çok da uzak olmayan bir gelecekte onu reklamverenlere açmayı planladığını söyledi.