9 Temmuz 2024

Dünyanın en eski flütünü gördünüz mü?

'Müzik ruhun gıdasıdır' ve 'Müzik evrenseldir' sözlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki size müziğin çok çok eski zamanlarda bile insanlar tarafından uygulandığını ve onu yapabilmek için aletler geliştirdiğini söylesek. Haydi gelin haberimize...

Bugüne kadar bilinen en eski müzik aletinin Slovenya’da neandertallerin yaşadığı bir mağarada bulunduğunu biliyor muydunuz? Yaklaşık 50 bin yaşında olan bu müzik aleti kemiklerden yapılmış bir flüt. Ayı, akbaba ve mamut kemiklerinden yapıldığı iddia edilen flüt, yeteneksiz olarak kabul edilen neandertal insanının da belli yeteneklere sahip olduğunu gösteriyor.

Flüt parçaları, arkeolog Ivan Turk tarafından 1995 yılında taş çağından kalma bir mağarada bulunuyor ve onun görüşüne göre, bu flütler MÖ 80 binli yıllara bile ait olabilirmiş. Müzikolog Bob Fink ise flütte bulunan deliklerin notalarla eşleştiğini ve mükemmele yakın bir uyum gösterdiklerini söylüyor. Tarih öncesi olarak kabul edilen bu enstrüman, diyatonik ölçülerden tam ve yarım sesleri çıkarabiliyor, inanabiliyor musunuz?

Flüt şu anda ise Slovenya Ulusal Müzesi’nde sergileniyor. Flütten çıkan sesleri duyabilmek için Slovenya Ulusal Müzesi Küratörü, flütün kilden bir kopyasını yaptı. Müzisyen Dimkaroski de bu flütle, Beethoven, Verdi, Ravel, Dvorak ve diğer sanatçıların eserlerinden birkaç parça çalmayı başarabildi. Sanatçı, flüt ile 9 adet parçayı kısa bir şekilde seslendirdi. Hatta Ljuben Dimkaroski daha sonrasında flüt ile konserler de verdi.

Titizlikle oyularak yapılmış flütlerin, özellikle mamut kemiğinden yapılmış olanların bilhassa zorlu olduğunu düşünülüyor. Keşif sırasında bazı araştırmacılar flütlerin, nesli tükenmiş neandertallere karşı, ilk Avrupalı modern insanlara avantaj sağlayan kültürel başarılarından biri olabileceğini iddia ediyor.

ETİKETLER: