30 Haziran 2024

Yapay zeka gişe rekortmeni olmaya geliyor

Artık gişelerde yapay zeka ile yapılmış filmleri çok sık göreceğiz. Her ne kadar sanatta kullanılması tartışma yaratsa da yapay zeka ile tasarlanan filmler şimdiden beğenilmeye başlandı.

Artık yapay zekanın el atmadığı alan neredeyse yok gibi. Sağlıktan, edebiyata kadar her alanda kullanılan yapay zeka robotları günden güne geliştirilmeye devam ediyor. Yapay zeka robotlarıyla yapılan kısa ve uzun metrajlı filmler artık tüm dünyadaki festivallerde yavaş yavaş yerini almaya başladı. Önce Asya Kısa Film Festivali‘nde yapay zeka ile yapılmış iki film gösterime girdi. Geçtiğimiz günlerde de New York’ta düzenlenen Tribeca Film Festivali‘nde yapay zekâ için özel bir gösterim hazırlandı. OpeanAI‘ın Sora‘sı tarafından üretilen filmler festivalde boy gösterdi. Şimdi ise sadece yapay zeka ile yapılmış filmlerin yer alacağı Artefact AI Film Festivali geliyor.

Sinemanın o büyülü dünyasında artık yapay zeka ile yapılan filmler yavaş yavaş boy göstermeye başladı. Merkezi Fransa’da bulunan veri ve yapay zeka küresel hizmetlerinde bir oyuncu olan Artefact, 10. yıl dönümünü kutlamak amacıyla, yapay zeka ile yapılan filmleri ön plana çıkarmak için Avrupa’nın önde gelen sanat evi sinema grubu mk2 ile ortaklaşa Artefact AI Film Festivali’ni başlatıyor.

Artefact AI Film Festivali, yeni teknolojilerden yararlanan yaratıcılığa adanmışlık bir yaşam alanı olarak öne çıkıyor. Herkesin katılımına açık olan festival, ister film yapımcıları ister acemiler, yapımda ve yaratıcı süreçte yapay zekanın yükselişini vurguluyor. Kısa filmler, yapay zekanın günlük yaşamlarımızda ortaya çıkmasıyla çevremizdeki algıyı ve kabullerin nasıl bozulduğunu incelemeyi amaçlayacak.

Katılımcıların filmlerini 1 Ekim’den önce göndermeleri gerekiyor. Yapıtların sunumuyla ilgili kaynaklar ve ayrıntılar, festivalin resmi web sitesinde ve ayrıca filmler için yapay zeka araçlarının kullanımına ilişkin özel talimatlarda sitede yer alıyor.

Ödül töreni Kasım 2024’te Paris’te gerçekleşecek ve kazanan, 1.000 € (35.070,18 TL) ile 10.000 € (350.701,84 TL) arasında 4 ödülden birinin yanı sıra bir sonraki filmin yapımı ve prodüksiyonu için destek alabilecek. Siz de başvuru yapmak istiyorsanız; festivalin Resmi Web sayfası için TIKLAYINIZ!

ETİKETLER: