11 Nisan 2024

Güney Kore şokta: Birinci seçilen şarkı yapay zekanın çıktı!

Güney Kore'de bir festivalin tema şarkısının seçilmesi için düzenlenen şarkı yarışmasında birinci olan şarkıyı yapay zekanın besteleyip seslendirdiği ortaya çıktı.

Yapay zeka gün geçmiyor ki şaşırtmasın. Yapay zeka ile yapılan fotoğraflar ve videoların gerçekçiliği büyülerken, yapay zekanın müzik alanında kullanılması da giderek yaygınlaşmaya başladı. Hatta geçtiğimiz günlerde aralarında dünyaca ünlü birçok isim yapay zekaya açık mektup göndererek yaratıcılıklarını engellemek ve yağmacı olarak suçlamıştı. Güney Kore’den gelen haber ise bir kez daha yapay zekanın ne denli iyi işlere imza atabileceğini de göstermiş oldu.

ÜNLÜ BESTECİLER BİLMEDEN ‘BAŞYAPIT’ DEDİ

Önümüzdeki ay Güney Kore’nin Yeosu, Jeollanam-do’da düzenlenecek ‘Küresel Gelecek Eğitim Fuarı’nın tema şarkısının belirlenmesi için aralarında Güney Kore’nin müzik sektörünün önde gelen bestecilerinin de jüri olarak belirlendiği bir yarışma düzenlendi. Yarışma için finale kalan 12 şarkıdan bir ilkokul öğretmeninin gönderdiği umut dolu sözleri olan ve festivalin ruhunu yansıttığı, jüri tarafından da bir başyapıt olarak nitelendirilen “Dünyaya sesleniyorum” adlı şarkı birinci seçildi. Şarkının birinci seçilmesinin duyurulmasının ardından sadece sözlerinin öğretmen tarafından yazıldığı, bestesinin ve seslendirilmesinin yapay zeka tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

SAHNEDE SESLENDİRMESİ İSTENİLİNCE ORTAYA ÇIKTI

Yerel bir eğitim ofisi, fuarda kullanılacak tema için bir şarkı yarışması düzenledi. Yarışmada 1 numara seçilen şarkı duyurulduktan sonra jüri üyeleri ve halk şaşkınlığını gizleyemedi. Organizatörlerin yarışmaya katılım şartlarında yapay zeka kullanımını yasaklayan bir madde bulunmuyordu. Buna rağmen kimsenin yapay zeka ile şarkı yapıp gönderebileceği organizatörlerin ve jürinin aklına gelmemişti. Şarkı için öğretmene ulaştıklarında fuarda seslendirilmesi istenilince öğretmen şarkının yapay zeka tarafından bestelenip seslendirildiğini söyleyince şaşkınlığa neden oldu. Herkes şarkının diskalifiye edilmesini beklerken yetkililer şarkının gelecek nesiller için fuarın temasıyla eşleştiğini söyleyerek tema şarkısı olarak kalması ve birinciliğinin elinden alınmaması kararını verdi.