30 Haziran 2024

Paris Olimpiyatları’nda sporculara patates kızartması verilmeyecek!

26 Temmuz- 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Paris Olimpiyatları'na sporculara patates kızartması verilmeyecek. Hem sporculara hem de sporcuları izlemeye gelen kişilere hazırlanan olimpiyat köyündeki restoranlarda vegan yiyecekler sunulacak.

Paris Olimpiyatlarına katılan sporculara patates kızartması sunulmayacak. Sporculara bolca mercimek ve vegan yiyecekler ikram edilecek. Organizatörler, çevre dostu tarifleri Fransız gastronomisiyle birleştirerek sporcuların kendi beslenme rutinlerini de bozmayacak şekilde kalori almalarına olanak sağlayacak yeni tarifler sunacak.

Önümüzdeki ay sporcuları ağırlayacak olan Paris Olimpiyat Köyü’ndeki 3 bin 300 kişilik dev restoranın ilk denemesi geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Geniş bir eski elektrik santraline dayanan yemek salonunda, dünyanın dört bir yanından yemekler sunan altı farklı yemek alanı bulunuyor ve her gün sunulan 50 yemeğin yarısı yüzde 100 vejetaryen.

Pek çok sporcu yarışmadan önce her zamanki beslenme düzenine sadık kalsa da, onlara aynı zamanda Michelin yıldızlı birçok şefin danışman olarak görev aldığı Fransa’nın ünlü yemeklerini keşfetme şansı da sunulacak. Ancak devasa sıcak yemek büfelerinde patates kızartması yer almayacak.

Uzun süredir Olimpiyat sponsoru olan McDonalds’ın, 2016 Rio Olimpiyatları’na kadar Olimpiyat köyünde kendi fast food restoranı vardı, ancak abur cubur isteyen sporcuların Paris’te başka yerlere bakmaları gerekecek.

Öte yandan spor salonlarında taraftarlara sunulan yiyeceklerin yüzde 60’ı vejetaryen olacak ve Paris’in merkezindeki Place de la Concorde’da kaykay, BMX ve breakdance etkinliklerine ev sahipliği yapan geçici stadyum tamamen etsiz olacak.

 KLİMA DA KULLANILMAYACAK!

Karbon emisyonlarını daha da azaltmak amacıyla, köydeki altı restoran alanından yalnızca ikisi klimalı olacak, geri kalanı ise kumaş güneşliklerle korunan ve tavan vantilatörleriyle havalandırılan açık avlularda yer alacak.

Olimpiyat geleneğinden bir kopuş olarak köydeki 2 bin 800 dairede standart olarak klima bulunmuyor. Ancak birçok Olimpiyat takımı, masrafları kendilerine ait olmak üzere taşınabilir soğutucular kurmaya karar verdi.

Paris Olimpiyatları 26 Temmuz-11 Ağustos, Paralimpik Oyunları ise 28 Ağustos-8 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.