31 Mayıs 2024

Yapay zekayla sohbet etmek ne kadar güvenli?

İnsanlarla konuşamadıklarımızı sohbet robotlarıyla konuşur olduk. İnsanlara güvenmek yerine sohbet robotlarına güvenir olduk. Peki, yapay zekalı sohbet robotlarıyla konuşmalarımız kayıt altına alınıyor mu?

Yapay zeka artık günümüzde birçok alanda kullanılıyor. Yapay zekanın kullanılmadığı alan neredeyse yok gibi. Teknoloji devlerinin birbiri ardında çok farklı ve çeşitli konularda geliştirdikleri yapay zeka robotlarıyla adeta sınırlar zorlanıyor. Sohbet robotları da son dönemde kullanıcıların en çok ilgisini çeken teknolojik gelişmelerden. Kimi insanlar yalnızlıklarını onunla gideriyor, kimi merak ettiklerini ona soruyor. Tüm bunlar ışığında sohbet robotlarıyla konuşmanın gizlilik durumu da kullanıcılar tarafından merak ediliyor. OpenAI yakın zamanda ChatGPT’de daha özel bir yapay zeka sohbet deneyimi sunan geçici bir sohbet modunu tanıttı.

GÜVENLİK NEDENİYLE…

Üretken yapay zeka sohbet robotları, modellerini geliştirmek ve eğitmek için girilen verileri kullanıyor. Bu da sohbet robotlarıyla paylaştığımız içeriğin aslında özel olmadığı anlamına geliyor. Peki, gizliliği sunan bir sohbet robotu var mı derseniz, OpenAI’nin sohbet robotu bu anlamda kullanıcıları biraz daha rahatlatabilecek bir özelliğe sahip. Çünkü ChatGPT, geçmişi tutmuyor. Hem masaüstü bilgisayarlarınızda hem de telefon uygulama sürümlerinde bulunan özellik sayesinde sohbet robotuyla konuştuklarınız aranızda kalacak. Fakat şirket ne olur ne olmaz diyerek güvenlik nedeniyle sohbetin bir kopyasını 30 gün boyunca saklayabilme hakkına sahip. Verileriniz her ne kadar farklı kurumlarla paylaşılmayacak olsa da olası bir durumda yargı talebiyle gidildiğinde 30 günlük veri dökümünüzün kayıtları verilebilecek.

KAPANDIĞI ANDA VERİLER GİDİYOR

ChatGPT’deki geçici sohbet, web’de gizli modda gezinmeye oldukça benziyor. Nasıl ki, gizli modda girdiğiniz bir sayfada pencereyi kapatır kapatmaz geçmiş kayboluyorsa CHATGPT’de de geçmiş verilerinize ulaşma imkanınız bulunmuyor. Geçici sohbet seçeneği, ChatGPT’nin hem ücretsiz hem de ücretli kullanıcıları için mevcut.

NASIL KULLANILACAK?

ChatGPT’nin geçici sohbet özelliğini masaüstünde kullanmak için sol üst köşedeki “ChatGPT” yazan yere tıklayın ve seçeneği etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde tüm sohbetler gizli kalacaktır. Android akıllı telefonda geçici sohbetleri etkinleştirmek için sağ üst köşedeki hamburger simgesine tıklayın ve seçeneği seçin.