27 Şubat 2024

İnovasyon bu mu? Lenovo’dan şeffaf ekranlı yeni Laptop! Hem de dünyada ilk kez…

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Teknoloji giderek çılgın hale gelirken, geliştirilen teknolojiler dizüstü bilgisayar sektörünü de yeniden şekillendirdi. Önde gelen üreticilerden Lenovo, MWC 2024 kapsamında dünyanın ilk şeffaf ekranlı bilgisayarını tanıtt.

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Günlük hayatta kullanılan pek çok eşya artık yapay zeka ve diğer yeteneklere kavuşurken, görsel açıdan da tasarım değişiklikleri yapıldığını söyleyebiliriz.

Katlanabilir akıllı telefonlar ve laptoplar piyasada halihazırda bulunurken, MWC 2024 kapsamında Lenovo dünyada bir ilke imza attı. Şirket, şeffaf ekrana sahip en yeni amiral gemisi laptopunu tanıttı. Peki bu bilgisayar neler sunuyor?

Lenovo’nun çığır açan yeni nesil bilgisayarı,  17.3 inçlik MicroLED ekrana sahip ve pikselleri kapattığınızda %55’e kadar şeffaflık sunmakta.

Lenovo, şeffaf ekranlarla deneme yapan pek çok şirket arasından en sonuncusu oldu. Güney Koreli Samsung, bundan on yıl önce CES 2010’da şeffaf bir dizüstü bilgisayar konseptini sergilemişti. 

MWC 2024’te resmiyet kazanan Lenovo bilgisayarın ekran aydınlatıldığında, tamamen opak bir yüzeye dönüşüyor, 1.000 nit parlaklıkla göz alıcı bir görüntü sunduğunu da belirtelim. Peki, bu yenilikçi teknolojinin gerçek dünyadaki kullanım alanı nedir?

DİJİTAL SANATÇILARA HİTAP EDİYOR

Kullanım alanı söz konusu olduğunda Lenovo bu bilgisayarın, özellikle dijital sanatçılar için potansiyel gördüğünü söylüyor. Dizüstü bilgisayarın alt yarısında yer alan klavye bölgesi, aynı zamanda bir çizim tableti olarak kullanılabiliyor. Böylece sanatçılar, ekranın arkasındaki dünyayı görerek çizim yapma imkanına da sahip olabiliyor.

GERÇEK HAYATTA KULLANIMI OLDUKÇA ZOR

Elbette bu laptop, yalnızca sanatçılar için tasarlanmadı; mimarlar, tasarımcılar ve diğer yaratıcı profesyoneller için de benzersiz bir deneyim sunabileceğini şirket özellikle belirtiyor. Şeffaf ekran teknolojisi uzun zamandır teknoloji konseptlerinde gördüğümüz bir özellik olsa da, gerçek dünyada uygulanması birçok pratik zorluklarla karşı karşıya bırakıyor.

Özellikle de çözünürlük konusundaki sınırlamalar, bu teknolojinin yaygın olarak benimsenmesini engelliyor diyebiliriz. Ancak Lenovo’nun bu konsepti gerçeğe dönüştürme kararlılığı, şeffaf ekran teknolojisinin gelecekteki potansiyelini gösteriyor.

Öte yandan LG de bu yıl, OLED Signature T şeffaf televizyonunu piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. Bir dizüstü bilgisayara şeffaf bir ekran eklemenin çeşitli zorlukları var. En önemlisi de çözünürlük. Çünkü metin göstermeye yönelik bir laptop bir TV’den daha önemli.

Tam da bu nedenden dolayı Lenovo, OLED yerine MicroLED panel tercih ettiğini söylüyor. Bu konseptteki 17.3 inçlik ekran sadece 720p olsa da, Lenovo’nun SMB ürün ve çözümlerinden sorumlu İcra Direktörü AG Zheng, OLED kullanmanın şirketi 480p’ye kadar bir çözünürlükle sınırlayacağını söylüyor.

Şu an için tanıtımı gerçekleşen bu bilgisayarın ne zaman satışa çıkacağı ve nasıl bir fiyatlandırmaya sahip olacağı da bilinmiyor.

Kaynak: Engadget
Derleme: ANN Türkiye