25 Mart 2024

Aman dikkat: X kullanıcıları IP bilgilerinizi çalabilir!

Sosyal medya platformu X'te görüntülü ve sesli arama yaparken IP adresinizi gizlemenin yolları şu şekilde...

Elon Musk’ın sosyal medya platformu X, sesli ve görüntülü arama özelliklerini tüm kullanıcıların hizmetine sundu. Görüntülü ve sesli aramaların tüm kullanıcılara açılmasının ardından platformda güvenlik sızıntıları ortaya çıktı. Güvenlik hizmetinin zayıf olması nedeniyle, görüntülü ve sesli aramalar esnasında X kullanıcılarının IP adreslerine kadar ulaşılabiliyor. Peki, bunu önlemenin bir yolu var mı derseniz, tabii ki var… İşte X‘te IP bilgilerinizi engellemenin yolları…

KİMLİK HIRSIZLIĞINDAN KONUM BİLGİLERİNE KADAR…

IP adresi, ülkelerin veya kullanıcıların nerede bulunduğu listeler, hangi web sitelerine girdiğinizi ve internette nerelerde gezindiğinizi açığa çıkartır. Ulaşımı kolay olan bir IP adresi, ‘spam’den kimlik hırsızlığına ve konumunuzun açığa çıkmasına kadar sizi tehlikelere karşı daha fazla korunmasız kılar. Ne yazık ki bu, sanal ortamdaki en büyük risklerden biri.

X’TEN IP BİLGİSİNİ KAPATMA

Tanımadığınız kişilerden gelen sıradan çağrılar esnasında IP adresinizi X‘ten gizlemek istiyorsanız, yapmanız gerekenler basit. X uygulamasında sol üst köşedeki profil resminize tıklayın, “Ayarlar ve Destek”e tıklayın, ardından “Ayarlar ve Gizlilik”e tıklayın. “Gizlilik ve Güvenlik” menüsüne girdikten sonra “Doğrudan Mesajlar” alt kategorilerine ayrılır. Aşağı inerek “Gelişmiş Arama Gizliliği” seçeneğini açın. Varsayılan ayarları kapatın. İşte bu kadar.

TÜM KULLANICILAR SINIRLANDIRILABİLİR

X, bu ayarın, bir arama sırasında IP adresinizin karşınızdaki kişi tarafından ifşa edilmesini önlemenize yardımcı olduğunu söylüyor. Aynı menüde, yalnızca adres defterinizdeki kişinin erişmesine izin veren bir seçenek de dahil olmak üzere, sizi kimlerin arayabileceğini sınırlama için bir dizi seçenek de mevcut. Bunun için “Doğrudan Mesajlar” menüsünden “Sesli ve Görüntülü Aramayı Etkinleştirme” seçeneğini kapatabilirsiniz. Bu, önceki seçenekleri daraltacak ve X‘teki herhangi birinin sizi aramasını engelleyecektir.