27 Şubat 2024

Arabistan’da devrim niteliğinde maç! İlk kez 2 kadın boksör dövüşecek!

Kadın boksör Claressa Shields bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Rakibi Kelsey DeSantis ile Suudi Arabistan'da kozlarını paylaşacak. Claressa ve Kelsey'in bu karşılaşması Suudi Arabistan'da bir ilk olacak. Çünkü ilk kez iki kadın boksör Suudi Arabistan'da dövüşecek.

Suudi Arabistan son yıllarda kadınlara yönelik yaptığı yeniliklerle adından söz ettirmeye başladı. 2015’te seçme hakkı ve 2018’de yasal olarak otomobil kullanma hakkı elde etmeleri gibi gelişmeler uluslararası insan hakları gruplarına karşı olumlu örnekler verdi. Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde güzellik yarışmasına kadın temsilci de gönderdi.

Kadınlar hakkında kademeli olarak verilen kararlar sonrası sporda da yeni bir adım atmaya hazırlanan Arabistan yetkilileri, dünyanın en iyi kadın boksörlerinden biri olan Claressa Shields ve Kelsey DeSantis’in maçına ev sahipliği yapacak.

Claressa Shields, devrim niteliğindeki maç için, “Oradaki kadınlara, kültürlerine ve ülkelerine ilham verecek” yorumunda bulundu. Shields, “Yaşadığım her şeyi, sporun hayatımı nasıl değiştirdiğini görmek için hikayeme bakarsanız, her kadının ve her erkeğin sporu hak ettiğini anlayacaklardır. Spor hayatları değiştirir ve hayat kurtarır” diye açıklama yaparken, maçın Suudi Arabistan için ‘doğru yönde atılmış’ bir adım olduğunu söyledi.

Kadınlarda Suudi Arabistan’ı ilk kez 2012 yılında judocu Wojdan Ali Seraj Abdulrahim Shahrkhani ve koşucu Sarah Attar, Londra Olimpiyatları’nda temsil etmişti. 

EN İYİLERDEN BİRİ DEĞİL, EN İYİSİ OLMAK İSTİYOR

Amerikalı boksör 2 kez olimpiyat altın madalyası kazanırken, iki farklı klasmanda da (hafif orta siklet ve orta siklet) şampiyonluk yaşadı. Shields’ın hedefi, hem boksta hem de MMA’de şampiyon olmak ve ona dövüş sporlarında tüm zamanların en iyi kadını ünvanını ulaşmak.