26 Şubat 2024

iPhone’da ‘Dinamik Ada’ olmasaydı çentik nasıl görünecekti?

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro modelleriyle hayatımıza giren Dinamik Ada tasarımının, geçmişte yapılan araştırmalarını görünce sizler bile şaşıracaksınız.

Apple, diğer markalarla karşılaştırdığımızda iPhone’larında çok az tasarımsal değişiklikler yapıyor. Uzun yıllar klasik ekran tasarımlarını benimseyen teknoloji devi, iPhone X ile artık değişim yapmaya karar verdi ve bunu hayata geçirdi.

Bu yıla özel olarak tasarlanan iPhone X serisi, ön tarafında yatay bir çentik tasarımıyla geldi. Üstelik Apple bu tasarımı iPhone 14 serisine gelene kadar da sürdürdü… 

DİNAMİK ADA’YA İLK GEÇİŞ İPHONE 14 PRO MODELLERİYLE YAPILDI

Ancak geçen yıl tanıştığımız iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile, yeni yetenekler kazandırılmış akıllı çentik tasarımına geçildi.

Her ne kadar iPhone 14’ün standart versiyonlarında bu çentik olmasa da, iPhone 14 Pro ve iPhone 15 Pro’lar da dahil olmak üzere tüm serilerde bu tasarım tercih edildi. Peki ya Dinamik Ada olmasa Apple neyi tercih edecekti? İşte daha önce araştırılmış ilginç ve bir o kadar da kötü görünen çentik örnekleri…

iPhone 14 Pro ve iPhone 15 serisinin tamamında yer verilen Smart Island, Türkçesi ile Dinamik Ada, çeşitli araştırmaların sonucunda ortaya çıktı. 

Daha önce Dinamik Ada için düşünülen tasarımlarından birinde, çentiğin iPhone ekranının üst kısmına kalıcı olacak şekilde uzanması planlanmıştı. Ancak Apple bunun çok rahatsız edici olduğunu düşünerek vazgeçti.

Alternatif olarak çentik tasarımının farklı şekilleri de yine paylaşıldı. Örneğin simülasyonlardan birinde ekranın sağ tarafında kullanıcıya saat, hücresel ve Wifi sinyal gücünün yanı sıra, ses seviyesi, pil seviyesi gibi önemli bilgilerin gösterildiği açılı bir menü düşünülüyordu. 

Açılır menü yine çentik şeklinde tasarlandı ve ekranın sağ tarafında yer alacaktı. Ancak ekranın fazla kaplanması nedeniyle bu tasarım ‘iyi ki’ de gelmemiş diyebiliriz.

Sonuç olarak Apple, Dinamik Ada’yı çeşitli araştırmalar sonucunda bugünkü haline getirdi. Oldukça kullanışlı olan bu tasarım, diğer Android üreticilerine de ilham veriyor. Öyle ki güvenilir kaynaklara göre Apple’ın bunu iPhone 16 serisinde de sürdürmesi bekleniyor.

Kaynak: ANN Türkiye