3 Mayıs 2024

TIR şoförleri işsiz kalacak: Yerlerini onlar alıyor!

TIR şoförleri endişeli. Önümüzdeki aylarda ABD otoyollarında sürücüsüz TIR'lar seyir halinde olmaya başlayacak. Eğer sürücüsüz TIR'ların daha hızlı ve güvenli sürüş yaptığı kanıtlanırsa hem Amerika'da hem de dünya genelinde TIR şoförlerine ihtiyaç kalmayacak.

Bir otonom firması olan Aurora Innovation Inc., dokuz ay kadar bir süre içinde FedEx, Uber Freight ve Werner gibi ortakları için Teksas otoyollarında yük taşıyan 20’ye kadar sürücüsüz kamyonu piyasaya süreceğini açıkladı.

Aurora rakiplerinin çoğunu geride bırakmayı hedefleyerek, kar ve buzun en düşük olduğu Teksas’ta nakliye rotalarını işletmeye başlamayı planlıyor. Bunun için 7 yıl süren çalışmasının karşılığında sürücüsüz TIR’ları 9 ay gibi bir süre içerisinde yollara sürmeye hazırlanıyor. Firma piyasaya süreceği sürücüsüz TIR’larla hem işçi maliyetinden hem de yakıt masrafından tasarruf etmeyi planlıyor. Sürücüsüz kamyonlar, kamuya açık yollarda yaygın olarak kullanılan ilk bilgisayar kontrollü yük araçları olmaya hazırlanıyor.

Aurora’nın duyurusunun ardından bir çok kesim ikiye ayrıldı. Bir kısım sürücüsüz kamyon ve TIR’ların sürücülü araçlardan daha güvenli olacağını iddia ederken bir kısım da asıl endişenin sürücüsüz olmalarından kaynaklandığını dile getirdi. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde araç otomasyon güvenliği üzerine çalışan profesör Phil Koopman ise sürücüsüz kamyonların teorik olarak sürücülü kamyonlardan daha güvenli olabileceği konusunu savunanlarla hemfikir olduğunu söyledi. Koopman’a göre bu kamyonlarda dikkati dağılabilecek veya engeli olabilecek durumlar bulunmuyor. Fakat Koopman bir konuda da uyarıyor tüm bileşenlere rağmen kamyonları kontrol eden bir bilgisayar ve hata yapması kaçınılmaz olabilir. Kamyonların gerçek ve güvenli performansının bilgisayar mühendisliğinin kalitesine bağlı olarak artabileceğini veya azalabileceğini savundu.

Firmanın basına açık gerçekleştirdiği test sürüşlerinde sürücüsüz TIR’ların, yolda bulunan patlamış lastiklerden, yayalardan, gelişigüzel park edilmiş araçlardan, yola bağlı olarak meydana gelen engellerden kaçındığı gözlemlenirken TIR’ların kontrollü bir şekilde saatte 56 kilometre hızla çalıştığı görüldü. Firma büyük otoyollarda hızın saatte 105 kilometreye kadar çıktığını da belirtti. TIR’ı geliştiren uzmanlar, araçlarda bulunan lazer sensörlerinin, uzak mesafelerinin de çok ötesinde, geceleri yollarda yürüyen insanları dahi tespit edilebildiğini söyledi.

Otonom araçlar, otomotiv sektöründe adeta bir devrim niteliğinde çığır açtı. Sürücüsüz araç teknolojilerindeki hızlı gelişim çok yakın bir zamanda otomotiv sanayi sektörünün de kaderini değiştirecek gibi gözüküyor. Sürücüsüz ya da otonom araçların yakın gelecekte eşi benzeri görülmemiş ekonomik, sosyal ve çevresel bir değişime yol açması bekleniyor. Elon Musk’ın şirketi Tesla bu zamana dek bunun gibi bazı gelişmelerden yararlanarak piyasanın en başarılı ürünlerini sundu. Fakat Silikon Vadisi’ndeki BMW, Toyota, General Motors gibi diğer şirketlerin kurduğu üreticiler de bu alanda iddialı gelişmelere imza atıyorlar. Bu gelişmeler otomotiv sektöründe 4. sanayi devrimine doğru atılmış en büyük adımlar gibi görünüyor. Sürücüsüz araç teknoloji endüstrisi şu an için yılda ortalama %16 oranında büyüyor ve giderek de büyümeye devam edecek gibi duruyor.

ETİKETLER: