4 Mayıs 2024

Kripto dünyasında yarış kızışıyor: Hong Kong da ETF ticaretini başlattı

Hong Kong Asya'nın ilk spot bitcoin ve eter borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) ticaretini başlattı ve şehrin bölgesel bir sanal varlık yatırım merkezi olma yarışında ilerlemeye başladı.

Hong Kong’un şehir borsasındaki kripto ETF’leri arasında Bosera Funds, China Asset Management (Hong Kong) Limited ve Harvest Global Investments olmak üzere üç yönetici tarafından ihraç edilen altı fon yer alıyor. ChinaAMC, Çin yuanıyla hem Hong Kong hem de ABD doları cinsinden alınıp satılabilen spot bitcoin ve spot eter ETF ticaretine izin verdi. İzinlerin ardından ETF’ler günde yüzde 0,62 oranı ile yüzde 3,81 fiyat oranında artış görüldü.

Dijital varlık analiz firması CCData, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yeni fonların ABD’dekilerle aynı düzeyde giriş yapıp yapmayacağını tahmin ettiğini söyledi. Ancak alınan bu kararın, diğer ulusları kripto para birimleri ETF’lerini onaylamaya teşvik edebilmelerine ve dijital varlıkların daha geniş çapta yaygınlaşmasına yardımcı olabileceklerine yardımcı olacağını savunuyor. Hong Kong ayrıca tüketicilerin uygun bayileri aracılığıyla ayni yaratma ve geri satın alma işlemlerini gerçekleştirmesine de olanak sağlıyor. Bu, ETF’lere yatırım yapmak için ABD doları gibi resmi para birimleri yerine Bitcoin ve Ethereum’un kullanılabileceği anlamına geliyor.

SPOT BITCOIN FON NEDİR?

Spot Bitcoin ETF, kripto para birimi Bitcoin ile sunulan yatırım fonudur. Diğer borsa yatırım fonları (ETF) gibi, menkul kıymet borsaları üzerinden işleme sunuluyor. Spot Bitcoin EFT’ler sayesinde hem bireysel hem kurumsal yatırımcılar, ABD’de borsalar üzerinden alım-satım yapabiliyor. Yatırımcılar, ayrıca kripto para borsalarında işlem açmadan, fonlar aracılığıyla bu varlıklara ulaşabiliyor.