9 Mart 2024

Şampiyonlar Ligi’nde sistem değişiyor! 8 gruplu formata elveda…

UEFA, resmi sosyal medya hesabından Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatını paylaştı. Önümüzdeki sezon grup sisteminin kalkacağı turnuvada 32 takım sayısı 36'ya yükselerek lig formatına geçiş yapılacak. Şampiyonlar Ligi ile birlikte UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi'nin de formatı değişecek. Peki 'İsviçre Modeli' ismi verilen sistemde takımlar birbirleriyle nasıl eşleşecek, kaç maç oynayacak? Bu yazıda yeni formatı en sade şekilde anlatmaya çalışacağız. Hadi başlayalım.
2024-2025 sezonu itibariyle Şampiyonlar Ligi’nin grup formatına veda ediyoruz. Şampiyonlar Ligi ile birlikte UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi’nin de formatları değişmiş olacak.
1992 yılından bu yana Şampiyonlar Ligi’nde 8 grup yer alıyordu. Her gruptaki 4’er takım kendi arasında toplam 6 maça çıkıp, en çok puanı alan 2 takım üst tura çıkıyordu. Artık gruplar yerini 36 takımın olacağı lig formatı yer alacak.
Peki yeni ‘İsviçre Modeli’nde neler olacak? Gelin madde madde açıklayalım.

1) Şampiyonlar Ligi’nin yeni sisteminde ligde 36 takım yer alacak.

Peki ekstra 4 takım nereden gelecek?

a) 1 takım UEFA’nın lig sıralamasında 5. olan ligden gelecek. Örnek verecek olursak mevcut durumda Fransa Ligue 1’i 3. sırada bitiren takım play off yerine direkt olarak 36 takımlı grupta olacak.
b) Play-off sisteminden gelecek olan 4 takım sayısı 5’e yükseltilecek.
c) Diğer iki kontenjan ise bir önceki sezon UEFA organizasyonlarında en çok puan toplayan iki ülkenin birer takımına gidecek. Yine örnek verecek olursak, 3 UEFA organizasyonunda en çok puan toplayan ülkelerin İngiltere ve İspanya olduğunu varsayalım. Yani bu iki ülke en çok puanı topladığı için Şampiyonlar Ligi’ne birer takım daha gönderebilecek.
2) 36 takım birbiriyle oynayamayacağı için, 4 torbaya 9’ar takım seri başı puan sistemine göre yerleşecek. 1 takım 4 ev, 4 deplasman olmak üzere her gruptan ikişer takımla karşılaşacak. Tabii bunu da bir örnekle açıklayalım.
2023-2024 sezonunda Şampiyon Ligi’nde mücadele eden Galatasaray üzerinden kurgusal bir örnek verelim. Galatasaray’ın 3. torbada yer aldığını varsayarsak, 1. torbada bulunan 9 takımdan ikisi Manchester City ile İnter, 2. torbadan Liverpool ile Porto, 3. torbadan Roma ile Club Brugge, 4. torbadan ise Kopenhag ile Dinamo Kiev rakipleri olsun. Kuradan çıkan 8 takımla 4 ev, 4 deplasman şeklinde mücadele edip üst tura çıkmaya çalışacak.
3) Lig formatında 1. ve 8. sıra dahil bu aralıkta en çok puan toplayan takımlar direkt olarak son 16 turu aşamasına geçmiş olacak. 9. ve 24. sıradaki takımlar ise son 16 turuna kalmak için play-off oynayacak. 25 ila 36. sıradaki takımlar ise turnuvadan elenerek Avrupa arenasına veda edecek. Şampiyonlar Ligi’nden Avrupa Ligi’ne, Avrupa Ligi’nden UEFA Konferans Ligi’ne düşme gibi bir durum olmayacak.
4) UEFA Konferans Ligi’nde ise her takım 6 sıralama potasının her birinden birer tane olacak şekilde sadece 6 rakip ile karşılaşacak.
Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatıyla takımlar daha çok para kazanacak. Aynı zamanda hem rekabetin artacağı, hem de seyir zevki yüksek maçların olacağı tahmin ediliyor.