9 Mart 2024

Flört alışkanlıkları değişiyor: İlk buluşmada yollar ayrılıyor!

Ceren Akkuş
Ceren Akkuş Editör
Yıllar geçtikçe flört etme şekli de değişiyor. Önceki nesillere baktığımızda görücü usulü görüşüp evlilikler oluyordu. Ancak günümüzde ilk buluşmadan sonra iletişimi kesenlerin sayısında ciddi oranda artış var.

Bunların çoğunluğunu Z kuşağını kapsıyor. Bu neslin yalnız kalma isteği, ilk buluşmada hemen o kişiyle arada bir kıvılcım hissetme isteği ve finansal nedenler…

Biriyle ilk buluşmanızı hayal edin… Güzelce edilen sohbet ve enerjilerinizin tutması. Her zaman böyle olmuyor tabii. Genellikle z kuşağı ilk buluşmada eğer karşıdaki kişiyle aralarında bir kıvılcım hissetmezse ilişkiyi hemen kesebiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre; eskiden nezaketen de olsa tanışılan kişiyle biraz vakit geçirilirdi. Ancak şimdilerde durum tam tersi, emin olunmayan randevulara gidilmiyor ve kimse parasını boşa harcamak istemiyor.

Bunun en büyük nedenlerinden biri de finansal kaygılar. Maddi sıkıntı yaşayanların, paralarını bir daha asla görmeyeceği kişiye harcamak istemedikleri yönünde. Ve insanlar eskisi kadar sabırlı değil. Hemen tatmin olmak istiyorlar ve olamazlarsa ilişkiyi anında kesiyorlar.

Birisiyle sevgili olmak hem zaman hem de maddi yönden oldukça önemli bir yatırım haline geldi. Z kuşağı özellikle ilk buluşmada hemen yemeğe çıkmıyor ve o kişi için para harcamak istemiyor. 1996 – 2010 yılları arasında doğan Z kuşağında bu oran daha fazla. Yüzde 56 gibi ciddi bir rakam var ortada. Flört ettikleri kişiye daha acımasız davranıyorlar.

Acımasız olmalarının en büyük nedeni pandemi. Çünkü en güzel yıllarımızın bir ya da ikisini boşa geçirdik evlere kapandık. Kimseyle görüşememiş olmanın korkusu çok.  Dolayısıyla daha aceleci davranıyor insanlar. Birini bulmaya çalışırken diğerine hızlıca atlıyorlar.