29 Şubat 2024

Pogba’nın futbolculuk kariyeri bitti mi? Fransız yıldıza 4 yıl men cezası!

Fransız futbolcu Paul Pogba'nın doping davası sonuçlandı. Dünyaca ünlü yıldız 4 yıl futboldan men edildi. Verilen karar sonrası Pogba'nın kariyerinin sona ermesi bekleniyor.

Serie A ekibi Juventus’un orta saha oyuncusu Paul Pogba’nın yaptığı hatanın bedeli ağır oldu. 20 Ağustos 2023’te oynanan Udinese maçı sonrası yapılan doping testi pozitif çıktı. Ekim ayında yapılan ikinci test, ilk sonucu doğrularken, açıklanan karar sonrası Pogba’nın futbol kariyerinin bittiği yorumları yapıldı.

Fransız yıldız daha önce de ambalajında doping uyarısı olan bir takviye aldığını kabul etmişti.

Pogba’ya tavsiye veren kişinin doktor bir arkadaşı olduğu öğrenilirken, yıldız orta sahanın aldığı maddenin ilk etapta testosteron olarak bahsedilmesine rağmen Dhea ya da dehidroepiandrosteron olduğu ortaya çıkmıştı. Söz konusu madde Dünya Anti-Doping Ajansı’nın on yıl önce yasakladığı testosterondan daha güçlü ve modern bir androjen olarak nitelendirilen sözde ‘gençlik hormonu’ olarak biliniyor.

İKİNCİ JUVE DÖNEMİ PEK İYİ GİTMEDİ

Pogba, Juventus’ta yıldızı parlayarak 105 milyon euroya altyapısında yetiştiği kulüp olan Manchester United’a gitti. İngiliz takımında 2 kupa kaldıran Pogba, 8 sezon sonra eski takımı Juventus’a geri dönen Pogba, burada eski formunu yakalayamadı. Sakatlıklardan kurtulayamayan Fransız yıldız 2022/2023 sezonunda sadece 10 kez forma giyme şansı buldu. Sezon başında ise Udinese maçı sonrası doping testi uygulanan Pogba’ya soruşturma açılırken, maçlardan bir süreliğine men edilmişti.