29 Şubat 2024

10 yıldır araba üretmenin hayalini kuran Apple ne oldu da ‘Titan’ projesinden vazgeçti?

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Ortalama 10 yıldır kendi markasına ait otomobilini üretmeyi planlayan Apple’ın, hayalindeki projeden vazgeçtiği ve şimdilik başka planlara yöneldiği ortaya çıktı. Peki Apple hayalindeki projeyi neden iptal etti? Aslında bunun altında çok önemli nedenler var…

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinden Apple, şu anda tüm mevcut ürünleriyle geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. 

ABD merkezli şirket özellikle iPhone, iPad ve Mac ürünlerinden önemli ölçüde gelir sağlarken, bu ürün ailesine geçtiğimiz aylarda sanal gerçeklik gözlüğü Vision Pro modelini de ekledi. Ancak çok önemli olan bir başka projesi için de ne yazık ki hayaller şimdilik başka bahara kaldı; Apple otomobilinden bahsediyoruz…

APPLE’IN ‘TİTAN’ PROJESİ BAŞKA BAHARA KALDI

ABD basınında çıkan haberlerde Apple’ın şirket içi bir toplantıda Titan projesini iptal ettiği bilgisine yer verildi. Yıllardır konuşulan bu proje, artık yerini başka teknolojik gelişimlere bırakacak. Aslında konumuz da tam olarak bu. Nedir Apple’ı otomobil üretiminden vazgeçtiren sebep? Tabii ki yapay zeka!

ODAK NOKTASI ARTIK YAPAY ZEKA

Şirket içinden aktarılanlara göre Titan projesinden sorumlu çalışanların tamamı, yapay zeka ve diğer departmanlara yerleştirildi. 

Araba üretim projesinden doğrudan sorumlu başkan yardımcısı Kevin Lynch, bir dönem Google’ın yapay zeka projesinin de eski sorumlularından John Giannandrea’ya da rapor sunacak.

Elbette Apple, diğer şirketlerin aksine bu tür projelerin iptali veya diğer süreçleri hakkında yorum yapmıyor. Ancak son birkaç yıldır Titan projesinden yana bir gelişme yoktu. O nedenle bu araba planından vazgeçmesi de şaşırtıcı bir durum değil.

ELON MUSK’TAN İMALI PAYLAŞIM

Doğrudan Tesla’ya rakip olması beklenen Apple, otomobil projesini iptal edince Elon Musk da teknoloji devini ti’ye aldı. Musk, sosyal medya platformundan bu gelişmeye karşılık sigara emojisiyle reetweet yaptı.

10 YILDIR HİÇBİR SONUCA VARILMADI

Apple gibi bir şirketin on yıldır üzerinde durduğu projede başarı yakalayamaması da firmanın prestijini biraz düşürmüş olabilir. 

Üretime ilişkin en son haber üç yıl önce Silikon Vadisi’nden gelmişti. O dönemde Apple’ın ilk yeni arabasını 2024-2025 tarihlerinde piyasaya süreceği iddia ediliyordu. Öyle ki Silikon Vadisi’nde gizlenmiş test araçları bile ortaya çıkmıştı. Ancak tarihler 2024’e geldiğinde teknoloji devi artık odak noktasını başka projelere çevrildi. Bu proje ise yapay zeka ağırlıklı.

Son yılın belki de en dikkat çeken trendlerinden biri yapay zeka. Hemen hemen tüm teknoloji devleri artık hedeflerini bu alanda ilerletirken, Apple da önümüzdeki yıllarda yapay zekaya ağırlık verecek. Bunun ilk örneği ise görünüşe bakılırsa iOS işletim sistemi tarafında olacak.

İOS 18 YAPAY ZEKA TABANLI OLACAK

iPhone’ların işletim sistemi iOS, bu yılın sonlarında çıkacak iOS 18 ile ilk kez yapay zeka özelliklerini getirecek. 

Apple’ın zirve yarışındaki en önemli rakiplerinden Samsung, Galaxy S24 serisiyle birlikte yapay zeka çağını mobilde başlatmıştı. 2024 sonlarına doğru Apple da yapay zeka tabanlı iOS 18 yazılımını piyasaya sürecek. Sonraki aşamada ise farklı alanlarda çalışmalar yürütecek.

Kaynak: Bloomberg
Derleme: ANN Türkiye