27 Şubat 2024

İzmir – Midilli seferleri başlıyor…

Ceren Akkuş
Ceren Akkuş Editör
İzmir ile Yunanistan Midilli adası arasında olacak seferler 3 Mayıs’ta başlıyor. Türk turistlerin Yunan adalarına bir hafta vize uygulamasına istinaden haftada iki sefer yapılacak. Turizmin canlanması adına yapılacak sefer Avrupa Birliği Komisyonu tarafından onaylandı.

İzmir ile Yunanistan Midilli adası arasında olacak seferler 3 Mayıs’ta başlıyor. Türk turistlerin Yunan adalarına bir hafta vize uygulamasına istinaden haftada iki sefer yapılacak. Turizmin canlanması adına yapılacak sefer Avrupa Birliği Komisyonu tarafından onaylandı. İzmir – Midilli arasında yapılacak seferler Çarşamba ve cuma günleri olacak. Kapı vizesi 7 gün için geçerli olacak. Talepler doğrultusunda günübirlik veya bir gün süreli ek seferler de yapılacak.

2024 yılı bilet fiyatları; cuma hareketli seferlerde (cuma gidiş-pazar dönüş) 0-7 yaş tek yön 5 euro, gidiş-dönüş 8 euro, 8-18 yaş tek yön 22,5 euro, gidiş-dönüş 34 euro, tam bilet tek yön 45 euro, gidiş-dönüş 68 euro olacak şekilde belirlendi.

Çarşamba hareketli seferlerde bilet ücretleri; (çarşamba gidiş-cuma dönüş) 0-7 yaş tek yön 5 euro, gidiş-dönüş 8 euro, 8-18 yaş tek yön 20 euro, gidiş-dönüş 30 euro, tam bilet tek yön 40 euro, gidiş-dönüş 60 euro olacak şekilde belirlendi. İzmirliler’in şimdiden tatil planı yaptığı İzmir-Midilli seferlerinin bilet satışlarının başladığı bildirilirken, sefer biletleri online olarak “bilet.izdeniz.com.tr” web sitesi üzerinden satışa çıktı.

Midilli Adası’nda gezilecek yerler…

Midilli, Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan’ın üçüncü büyük adası… Midilli’de gezilecek yerler arasında listenin en başında Mytilene var. Geniş limanı, tarihi dokuları canlı şehir hayatıyla göz dolduruyor. Adanın ikonik değerlerinden biri olan Gataluzi Kalesi, yaz aylarında tiyatro, opera, müzik, sanat etkinlikleri ve festivaller için kullanılıyor.

Listenin ikinci sırasında Ana Kasaba yer alıyor. Turizm odaklı ve hareketli bir gezi planınız var ise burada konaklamak güzel fikir.

Listenin üçüncü sırasında Mytlinede’de yer alan tarihi ve büyüleyici bir şato mevcut. Akdeniz’in en büyük şatolarından olan Castle of Mytilene. Kendi tarihinin 6. yüzyıla kadar uzandığı iddia ediliyor.

Listenin dördüncü sırasında Ege Denizi’ni gören eşsiz bir manzarasıyla Molivos (Mithymna) yer alıyor. Kasabada yapılan sanat dergileri, tiyatro gösterileri, konserler hem yerel halk tarafından hem de yabancı turistler tarafından ilgi görüyor.

Listenin beşinci sırasında Ada’nın en batı ucunda bulunan Sigri, yazlık evleri, sakin kasaba hayatı, küçük balıkçı limanı, korunmuş doğası ve Türk Kalesi ile dikkat çekiyor.

Listenin altıncı sırasında yer alan Petra, içinde çok sayıda taş evin bulunduğu geleneksel köyleri, kendine özgü yapısı ve yemyeşil bitki örtüsüyle karşımıza çıkıyor. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Petra kasabası, Glykfylousa Panagia Kilisesi ve dik kayalıklarıyla ilgi çekiyor. Taşın içine oyulmuş 114 basamaklı merdiveni tırmanarak kayanın tepesine ulaşılabilmek mümkün oluyor.