27 Şubat 2024

Barbaros Hayrettin Paşa’ya minnet göstergesi! Deportivo ‘Los Turcos’ olmaktan gurur duyuyor

İspanya'nın köklü kulübü Deportivo La Coruna taraftarının kendilerine 'Los Turcos' yani 'Türkler' dediğini biliyor muydunuz? Her iç saha maçında tribünlerde Türk bayrağı görebileceğiniz Deportivo'nun Türkler lakabı nereden geldi?

İspanya’nın köklü iki kulübü Celta Vigo ve Deportivo La Coruna arasında yıllardır süren ezeli bir rekabet var. Bu rekabetin geçmişi Osmanlı’nın Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayrettin Paşa’ya kadar uzanıyor. Nasıl mı?

16. yüzyılın başlarında denizcilikle ön plana çıkan Portekizliler, kıyı kentlerine baskın ve tacizlerini arttırmış, Akdeniz halkına zulm etmeye başlamıştı. Barbaros Hayrettin Paşa ve mürettebatı ise Portekizliler’in saldırılarını engellemeyi başararak İspanya’nın Coruna kentindeki halkı korumasına aldı.

Zamanla Coruna halkı Barbaros Hayrettin Paşa’nın yardımları nedeniyle Türkleri dost olarak benimsedi.

‘TÜRK GİBİ GÜÇLÜ’

Coruna halkı Barbaros Hayrettin Paşa ve donanması için şehirde konaklayabilsin diye bir kale verir. Öbür tarafta Vigolular ise Portekizliler’e yardımcı olurlar ancak işler umdukları gibi gitmez ve Portekizliler uzun süre bu bölgeyi işgal ederler.

Celta Vigo taraftarı Deportivo taraftarına hakaret etmek amacıyla ‘Los Turcos’ lakabını takar. Ancak Deportivo taraftarı ‘Türk gibi güçlük olmak’ şeklinde slogan atarak bu lakabı çok beğenirler.

Deportivo taraftarı ise ‘hain’ benzetmesi yaparak Celta Vigo taraftarına ‘Portekizliler’ demektedir.

Deportivo La Coruna taraftarları, başta Yunanistan takımları olmak üzere, Türkiye’yle zaman zaman gerginlik yaşayan ülkelerin futbol kulüpleriyle maç yaptıklarında sahalarında mutlaka Türk bayrağı açarlar. Günümüzde hala daha Deportivo tribünlerinde Türk bayrağı görmeniz mümkün.