27 Şubat 2024

3.500 dolarlık Vision Pro’nun Apple’a maliyeti ne kadar?

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
3.500 dolarlık fiyat, Apple Vision Pro sahibi olmak isteyenleri ne yazık ki üzüyor. Peki bu kulaklığın Apple'a maliyeti ne kadar? Duyunca sizler de çok şaşıracaksınız!

Apple’ın bugüne kadarki en dikkat çeken teknolojilerinden biri, sanal gerçeklik için tasarladığı Vision Pro karma gerçeklik gözlüğü oldu.

Meta Quest 3’e rakip olan ve çok pahalı fiyatıyla dikkat çeken bu ürün, belki de son yılların en iyi sanal gerçeklik cihazlarından biri.

Üstelik özellikleri dışında 3.500 dolarlık fiyatı da yine çok konuşulan konular arasında. Peki Apple Vision Pro’nun Apple’a ne kadara mâl olduğunu biliyor muydunuz? Gelin, dikkat çeken bu ürünün her bir bileşeninin Apple’a ne kadara mâl olduğuna yakından göz atalım…

APPLE VİSİON PRO: GERÇEKTEN BU FİYATA DEĞER Mİ?

Apple’ın yeni ürün sınıfında yer alan Vision Pro, şirketin kasasını dolduran en pahalı ürünlerinden biri. Çok kısa sürede yüz binlerce adet satan bu kulaklık, pahalı fiyatına rağmen ilgilerin odağında. 

Konu fiyata gelince ise bu durumda en kârlı Apple’ın çıktığını söyleyebiliriz. Çünkü yapılan araştırmalar, Vision Pro’nun maliyeti için neredeyse şirketin yarı yarıya bir harcama yaptığını ortaya koyuyor.

BOM isimli bir araştırma şirketinin verilerine göre kulaklık, 11 bileşenden oluşuyor. En pahalı pahalı bileşenler arasında ise iki ana mikro OLED ekran bulunuyor. Sony Semiconductors tarafından üretilen bu ürünler Apple’a tahmini olarak 456 dolara mal oldu.

M2 ÇİP OLMAZSA OLMAZLARDAN

Listenin devamında ise en önemli bileşenlerden biri olan çip var; Apple’ın kendi geliştirdiği M2 çip, Vision Pro’ya güç veriyor ve bu ürünün iş yükünü idare eden en önemli bileşen. 

2022’de ilk olarak MacBook Air bilgisayarlara güç veren M2 işlemci, VisionOS işletim sistemini çalıştırıp yöneterek Vision Pro’yu kullanılabilir hale getiriyor. Bunun yanında mikrofonlardan sayısız sensörlere kadar cihazda ayrı bir R1 çipinin de bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Bu ikisinin fiyatının ise 240 dolar olduğu tahmin ediliyor. 

OMDİA, kulaklığın çerçevesinden bataryaya kadar diğer tüm parçaları topladığında ise Apple Vision’un teknoloji devine 1.542 dolara mâl olduğunu söylüyor.

Derleme: ANN Türkiye