26 Şubat 2024

Çölün tam ortasında ihtişamlı kayak merkezi: Trojena

Hayal kurarken çok daha büyük düşünmenin zamanı geldi! Suudi Arabistan'ın merakla beklenen fütüristtik şehri Neom'da kurulacak olan kayak merkezi Trojena ile tanışmaya az kaldı...

İmkansız kavramı yerle bir ediliyor! Dünya haritasına yeni bir şehir ekleniyor; hem de akıl almaz bir proje çerçevesinde. Suudi Arabistan’ın 500 milyon dolarlık Neom megakent projesinin bir parçası olarak inşa edilen Trojena kayak merkezi ile çölün ortasında kayak vahası gerçek oluyor! 

Okuyunca inanamayacağınız başlıklardan biriyle karşınızdayız! Mantığın limitleri her geçen gün zorlanmaya, bilimkurgu filmleri gerçeğe dönmeye devam ediyor. Son yıllarda dev inşaat projelerine güçlü yatırımlar yapan Suudi Arabistan’ın fütüristtik şehri Neom’da bunlardan en dikkat çekicisi. Neom’un en dikkat çeken noktalarından biri ise çölün ortasından kurulacak olan kayak merkezi Tojena! 

NEW YORK’TAN 33 KAT BÜYÜK OLACAK!

2029 Asya Kış Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Trojena kayak merkezi, çölün tam ortasında kayak keyfini oldukça lüks bir konseptle sunmaya hazırlanıyor. 2026 yılının son çeyreğinden kapılarının açılması planlanan Trojena; yılın üç ayı kayakçıların hizmetine açık olacak. Geri kalan aylarda ise turistler su sporları ve dağ bisikleti gibi alternatif sporları aynı bölgede yapabilecek. 

Adeta bir Ütopya’nın parçası olacak Trojena; New York’tan 33 kat daha büyük bir alanda hizmet vermeye hazırlanıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZME TAM DESTEK!

 “Geleceğin şehri” olarak tanımlanan Neom’un en dikkat çeken projelerinden biri olarak karşımıza çıkan Trojena, sürdürülebilir turizmi de ön planda tutuyor. Kayak merkezinde hem suni hem gerçek kar kullanılacak. Neom’da çölün ortasına kar yağdırmak için -3°C’ye ihtiyac duyuluyor ve yılın üç ayı boyunca bu ısının yakalanması mümkün oluyor. Kar yapımından su kullanımını en aza indirmeye ve su geri kazanımını en üst düzeye çıkarmayı hedefliyorlar. Neom’un Pazarlama ve İletişim Yöneticisi Clark Williams konu hakkında; “Kar yapımımızda, ister güneş ister rüzgar enerjisi olsun, mümkün olduğunca çok sayıda sürdürülebilir kaynak kullanacağız.” şeklinde açıklama da yapıyor.

KAYAKTA YAPARIM DAĞ BİSİKLETİ DE

36 kilometrelik kayak pistiyle hizmet verecek olan Trojena; alışık olduğumuz bir kayak köyünün tüm nimetlerini tek bir çatı altına topluyor. Hatta alışık olduğumuzdan çok daha lüks bir konseptle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Kayak merkezlerinin genelinde görmeye alışık olduğumuz gastronomik deneyimler Trojena’da da konukları bekliyor olacak. Gösterişli restoranlar ve hatta pistten biraz uzaklaşmak isteyenler için lüks bir sağlıklı yaşam alanı da olacak! Kış aylarında pistlerde kayanları; yılın geri kalanında ise yapay gölün çevresinden bisiklet sürenleri görebileceğiz.

Trojena sadece turistler için tasarlanmış bir proje değil elbette! Projenin 2030 yılına kadar yaklaşık 700.000 ziyaretçisi olması beklenirken aynı zamanda, 7.000 kişinin de burada daimi ikamet edeceği; yaşayıp yine burada çalışacağı bekleniyor. Ayrıca projenin 10.000 kişiye istihdam yaratacağı ve Suudi ekonomisine yaklaşık 800 milyon dolar katkı sağlayacağı da tahmin ediliyor.