13 Mart 2024

Güney Koreli implant firmasından Türkiye’ye 15 milyon dolarlık yatırım!

Dünyada diş implantı üretimi alanında ilk 10 firma arasında yer alan Güney Kore menşeili MegaGen firması Türkiye’ye kuracağı fabrikayla ilk aşamada 15 milyon dolar, 5 yıl sonra ise 100 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Dünyanın ilk 10 diş implantı üreticisi arasında yer alan Güney Kore menşeili MegaGen firması, Türkiye’ye kuracağı fabrikayla ilk aşamada 15 milyon dolarlık, 5 yıl sonra ise 100 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Bunun yanı sıra MegaGen, implant malzemelerinin yanı sıra diş hekimi koltuğu, görüntüleme sistemleri ve bu alandaki yazılımları da üretiyor. Firma, dünyada 120’yi aşkın ülkede faaliyet göstermeye devam ediyor.

MegaGen, Güney Kore dışında ilk üretim tesisini Türkiye’de İstanbul’a kurma kararı aldı ve buna yönelik çalışmalarını da hızlandırdı.

Firmanın CEO’su Kwang Bum Park, Güney Kore’nin Daegu kentinde yer alan fabrikada uzun zamandır yurt dışına açılma planları yaptıklarını belirtti. Normalde çoğu firmanın yurt dışındaki ilk yatırımları için daha çok Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’yı düşündüğünü ancak kurumsal olarak kendilerinin geleceğe dair farklı fikirleri olduğunu söyledi.

“Yatırım için ABD veya Avrupa ülkelerinden biri mantıklı olabilirdi ancak biz Türkiye’yi seçtik,” diyen Park, Kore’deki robotik sistemi İstanbul’a kuracakları fabrikaya da entegre edeceklerini söyledi.

Türkiye’deki üretimleriyle daha sonrasında Avrupa ülkelerine yönelmeyi düşündüklerini vurgulayan Park, İstanbul’da üretimi sağlayıp “Made in Türkiye” etiketiyle ürünleri Avrupa’ya gönderme hayalleri olduğunu söyledi.

Son zamanlarda Türkiye’nin medikal turizmde oldukça popüler olmasına da dikkat çeken Park, yurt dışından gelen turistlere ürünlerini duyurabilmenin büyük bir fırsat olacağına dikkat çekti.

Park, Türkiye’de ilk olarak bir üretim bandıyla yatırıma başlayacakları bilgisini vererek, şöyle devam etti:

“Türkiye’ye ilk aşamada 15 milyon dolarlık başlangıç yatırımı yapacağız. İlerleyen dönemde yatırımın karşılığı alındıkça daha fazla yatırım yapıp iş büyütülecek. Bu üretim bandında sonuçlar alındıkça büyümek istiyoruz. Türk devletinin desteklerinden faydalanarak daha büyük bina kurup, üretim bandını çoğaltıp her şeyi daha çok büyütmek hayalimiz. Çok daha büyük bir fabrika için 5 sene gibi bir sürenin ardından daha büyük yatırımlar yapmayı planlıyoruz. O zaman muhtemelen 100 milyon doların üzerinde yatırım yapılacaktır. Bu üretim tesisimizde dünyanın farklı yerlerinden gelecek diş hekimlerine eğitimler de verilecek.”

“5 YILLIK ÜRETİM PLANI SONRASI İHRACATA BAŞLANACAK”

Türkiye’den İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Afrika ülkelerine de yönelme planları olduğunu bildiren Park, 5 yıllık üretim planının yarısında gelindiğinde ihracata başlamayı hedeflediklerini anlattı.

Park, kendisinin de diş hekimi olduğuna ve şirketi diş hekimleriyle birlikte kurduklarına dikkati çekerek, hekimlerin ihtiyaçlarını bilerek bu doğrultuda en doğru ürünleri ürettiklerini kaydetti.

İmplantın ardından diğer ürünlerinin de Türkiye’de üretimini sağlayıp “Made in Türkiye” etiketiyle dünyaya tanıtabileceklerini dile getiren Park, “Türkiye, iş bağlantısı kurmak için çok önemli bir ülke. Asya şirketlerinin bağlantı kurma eksikliği var. Türkiye üzerinden bağlantı kurup beraber başka yerlerde iş yapmak da istiyoruz. Biz Türkiye’deki şirketlere rakip olarak gelmek istemiyoruz. Biz teknik bilgi ve birikimimizi paylaşıp ülkedeki kalite ve standartların artırılmasına katkı sağlayabiliriz. Türkiye’deki ürün kalitemiz de Güney Kore’deki ile aynı olacak. Beraber güzel sonuçlar alabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Park, vergi gibi devletle ilişkiler ile çalışanlara karşı sorumluluk gibi konulara çok önem verdiklerini belirterek, Türkiye’deki yatırımlarını tamamlamaları için bazı izin ve işlem süreçlerinin hızlandırılmasını talep etti.

“GÜNEY KORELİ ŞİRKETLERİN TÜRKİYE’YE YATIRIM PLANI VAR”

Şimdiden MegaGen’in yatırımını izleyerek Türkiye’ye yatırım planı yapan Güney Koreli firmalar olduğuna işaret eden Park, “Daha fazla Güney Kore şirketinin Türkiye’ye gelip yatırım yapıp büyüyeceğini düşünüyorum. Türkiye’ye şu anda yapılan yatırımlar da sürekli büyüyor. Bizim ardımızdan global ve Güney Koreli yatırımcıların Türkiye’ye geleceklerini düşünüyorum.” dedi.

Park, dental pazarda dünyada 8’inci sırada yer aldıklarını, 2030’a kadar hedeflerinin 3. sıraya yükselmek olduğunu vurguladı. Sadece implant alanında değil, dental ve sağlık alanında da daha fazla inovasyon yapıp, yapay zekanın kullanıldığı dijital ürünler oluşturup farklı alanlara yönelmek istediklerini dile getiren Park, bu alanda AR-GE’ye de çok önem verdiklerini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı