13 Mart 2024

Xiaomi Watch S3 inceleme: Bir akıllı saatten daha fazlası

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Apple Watch gibi pahalı akıllı saatlere iyi bir alternatif olan Xiaomi Watch S3, hem uygun fiyatlı hem de çok işlevsel. İşte artısıyla eksisiyle Xiaomi Watch S3 inceleme...
xiaomi-watch-s3

Akıllı telefonlarda olduğu gibi akıllı saatlerde de kıyasıya rekabet var. Teknolojinin gelişimi her geçen gün yeni bir çağ başlatırken, artık Apple ve Samsung dışında üretilen akıllı saatler de revaçta.

Mobil segmentte Xiaomi’nin ürünleri yankı uyandırırken, Çinli üretici bu başarısını akıllı saatlere de taşımayı başardı. Şirketin son birkaç yılda piyasaya çıkardığı Watch S ürün grubu, Apple Watch veya daha pahalı akıllı saatlere kıyasla iyi bir alternatif. Serinin son ürünü ise Xiaomi Watch S3. İşte değişebilen kadranıyla dikkatleri çeken akıllı saatin tüm detayları.

XIAOMI WATCH S3 İNCELEME: NELER İYİ NELER KÖTÜ?

ANN Türkiye olarak satın alıp deneyimlediğimiz Xiaomi Watch S3, özellikle hafif yapısıyla dikkatlerimizi çekti. Hoş görünümü ve zarif tasarımı beğenimizi kazanırken, sağlık odaklı özellikleriyle de bizlere çok önemli faydalar sağladığını söyleyebiliriz.

Stres ölçümü, kandaki oksijen takibi, nefes takibi, kalp ölçümü gibi dikkat çekici özellikleri bulunan Watch S3, birçok durumda analiz ve kontroller yapabiliyor.

EKRAN

Oldukça hoş tasarıma sahip olan bu akıllı saat, ön tarafında çok kaliteli, premium görüntü sunan AMOLED ekran ile geliyor. “Her Zaman Açık Ekran” (AOD) özelliğini de destekleyen bu ekran ile her saniye bildirimlerinizi görebilir, saat veya diğer verilere göz atabilirsiniz.

Ekrandan bahsetmişken akıllı saat, Xiaomi’nin aktardığına göre; 47mm × 47mm × 12mm ölçülerinde, 40g ağırlıkta ve 1,43 inç AMOLED panele sahip.

PİL ÖMRÜ

En dikkat ettiğimiz bir diğer detay ise pil ömrü. Xiaomi’nin iddiasına göre Watch S3‘ün pil ömrü tek şarjla on beş güne kadar dayanabiliyor.

Fakat bu durum kullanıma göre büyük ölçüde değişiklik gösteriyor. Tüm uygulama bildirimleri ve “Her Zaman Açık Ekran” aktif iken akıllı saatin pil ömrü bizde sadece 5-7 gün arasında dayanabildi. Yine de mevcut akıllı saatlere göre iyi bir performans diyebiliriz. Pilden bahsetmişken Watch S3‘ün pil ömrü 486mAh olarak açıklandı.

DEĞİŞTİRİLEBİLİR KADRAN

Çoğu akıllı saatin şu an için sadece kayışları değiştirilebiliyor. Fakat Xiaomi bu alanda rakiplerinden biraz daha ayrıldı. Watch S3’ün kayışlarına ek olarak kadranını da farklı bir renk ile değiştirip yeni bir saat almış hissiyatı verebilirsiniz. Kadranların ayrı olarak satıldığını, bunun şu an için sadece yurt dışından temin edilebildiğini de belirtelim.

SU GEÇİRMEZLİK

Akıllı saatlerin olmazsa olmaz özelliklerinden biri bizce su geçirmezlik. Kimi zaman el yıkadığımızda, kimi zaman duşa girdiğimizde ve hatta havuzda bile akıllı saatleri çıkarmak istemeyiz. Bu noktada Xiaomi’nin yeni akıllı saatinin su geçirmezlikte başarılı olduğunu belirtelim. Şu ana kadar pek çok su testinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Üstelik saatin içerisinde yer alan ‘suyu temizle’ işleviyle hoparlöre giren suyu da çıkarabilirsiniz. Çinli üretici bu saati su geçirmezlik için 5ATM derecesinde koruyor.

HEM ANDROID HEM IOS UYUMLU

Merakla beklenen bir diğer konuya gelelim… Bir iPhone kullanıcı olarak satın aldığımız bu saat, Android’in yanı sıra iOS cihazlarla da uyumlu. Xiaomi Mi Fit uygulamasını App Store’dan indirip geriye kalan her şeyi uygulama üzerinden yönetebilirsiniz.

Son teknoloji Bluetooth ile kesintisiz bağlantı sunan bu akıllı saat, kutudan Xiaomi’nin özel olarak geliştirdiği HyperOS işletim sistemiyle çıkıyor. Bu işletim sistemi kişiselleştirilebilir arayüzü ile akıllı saatinizi dilediğiniz gibi özelleştirmenize imkan tanıyor. Ayrıca mevcut saat tasarımından sıkıldıysanız arayüzü de istediğiniz bir tasarımla değişebilirsiniz.

FİYAT

Türkiye’de olabildiğince uygun fiyata ürün satmayı amaçlayan Xiaomi, yurt dışında vergisiz olarak 4.600 TL’ye satılan bu akıllı saati, hem kâr hem de vergi dahil ülkemizde 5 bin TL’den satışa çıkardı. Bu da Çinli üreticinin ülkemizde sattığı ürünlerde iyimser davrandığını gösteriyor.