27 Şubat 2024

Elektrikli otomobil efsaneleri: Kendi kendine yanıyor, şarj çok yavaş doluyor! İşte yanlış bilinen doğrular

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Elektrikli otomobil sayıları giderek artarken, ortaya çıkan birbirinden ilginç efsaneler de dezenformasyonu beraberinde getiriyor. İşte bazı yanlış bilinen doğrular…

İçten yanmalı motora sahip otomobiller, gelişen teknolojiyle de birlikte artık yerini elektrikli otomobillere bırakmaya başladı.

Başta Tesla olmak üzere pek çok marka, elektrikli otomobilleri ile sektörü yeniden şekillendiriyor. Bunun yanında temiz bir doğa için de elektrikli otomobillerin çevreye daha faydalı olduğunu bilmekte fayda var.

Ancak elektrikli otomobiller yaygınlaşırken, hakkında çıkan efsanevi yanlışlar da kafalarda soru işareti oluşturuyor. İşte çok yaygın olan bazı elektrikli otomobil efsaneleri…

‘ÇOK ÇABUK YANIYORLAR’

Neden elektrikli otomobiller diğerlerine göre daha çok yansın ki? Hem mantıksal olarak doğru olmayan bu iddia, uzmanlara göre kesinlikle yansıtıldığı gibi değil. 

Hukuk uzmanı David de Diego’ya göre de ABD devlet karayolu güvenliği kurumu NHTSA’nın raporlarında paylaştığı gibi, elektrikli araçların yangın oranları yanmalı araçlardan daha düşük. 

Elbette elektrikli otomobillerin yandığı olaylarına da şahit olmuşsunuzdur. Ancak bu alevlenmenin sebebi de genellikle üretim hatası veya çok sert darbe-kaza sonuçlarında meydana gelebiliyor. 

Bunu bir örnekle de detaylandırabiliriz. Örneğin dünyanın en çok elektrikli otomobili Norveç’te. Ancak raporlara bakıldığında en çok yangın da benzinli ve dizel araçlarda kaydedildi. 

Yani elektrikli otomobillerle kıyaslandığında, içten yanmalı motora sahip araçların 4-5 kat daha fazla yanma sorunuyla karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

‘SÜREKLİ BOZULUYORLAR’

Bir diğer efsane ise sürekli bozuluyor iddiaları.. 

Direktör Arturo Pérez de Luci, bu konuda oldukça net konuştu. Uzman isme göre, “Elektrikli araç, yanmalı emsallerine göre mekaniğinin basitliği açısından farklılık gösteriyor; sürtünmeye veya aşınmaya maruz kalan elemanların yokluğunda neredeyse hiç onarım gerektirmiyor ve revizyonları çok basit” olarak yorumlanıyor.

Elektrikli mobilite uzmanı Luis Valdés ise, ‘’Çoğu üretici 150.000, hatta 200.000 kilometreye (124.274 mil) varan çok yüksek garantiler veriyor çünkü arızalanmalarının çok zor olduğunu biliyorlar.” dedi.

‘7 YIL SONRA PİL DEĞİŞTİRMEK GEREKİYOR’

Elektrikli otomobillerin kemik bileşeni kesinlikle pilleridir. Bir aracın gidebilmesi için çok kaliteli, bir o kadar sağlam pillere sahip olması gerekiyor. Elektrikli otomobil üreticileri de bilhassa bu konuda tüm varlığıyla çalışıyor, son teknoloji pilleri araçlarına entegre ediyor.

Fakat günümüzde efsane olarak bilinen yanlışlar arasında bu pillerin 7 yıl sonra değişmesi gerektiği söyleniyor. 

Maalesef diğer efsaneler gibi bu da doğru değil. Çünkü elektrikli otomobillerde yaygın olarak kullanılan piller, genellikle 2.000 ile 5.000 döngü arasında dayanabiliyor. 

Bir bisiklet nasıl 500 kilometre ise, elektrikli otomobillerin pil ömrü de 1 ila 2,5 milyon kilometre arasında dayanıklılık gösterebilir.

Evet pil ömrü giderek aşınır ve performansı biraz da olsa düşebilir. Fakat bu, 7 içerisinde pillerinizi değiştireceğiniz anlamına gelmiyor.

Önde gelen YouTube kanallarından All Electric’e göre, pillerin birkaç yıl daha erken bozulduğu daha önceden doğruydu. Ancak gelişen pil teknolojisiyle artık böyle bir durum söz konusu değil. Ayrıca olası pil bozulmaları veya aşınmaları da bazı koşullar kapsamında üretici tarafından garantiye tabii tutulabiliyor.

‘ŞARJ DOLUM SÜRESİ ÇOK UZUN’

Aslında bu kısmen de olsa tartışmaya açık bir konu. Ancak iki tür şarj seçimi olduğunu da unutmamakta fayda var. Evde yaptığınız yavaş şarj ile yolda bulduğunuz bir istasyonda yaptığınız şarj arasında ciddi süre farkları var. Bu nedenle elektrikli otomobilleri yarım saat gibi kısa sürede bile yeteri kadar doldurabilirsiniz.

Derleme: ANN TÜRKİYE