27 Şubat 2024

Uzayda en çok kalma rekoru Rus kozmonota ait

Rus kozmonot Oleg Kononenko uzayda en çok geçirilen sürenin dünya rekorunu kırdı. 59 yaşındaki kozmonot ilerleyen zamanlarda kendi rekorunu kıracak gibi görünüyor.

59 yaşındaki Rus kozmonot Oleg Kononenko, uzayda en çok süre geçiren astronot olarak dünya rekoru kırdı.

59 yaşındaki kozmonot, uzayda 878 gün 12 saatten fazla zaman geçirerek, 2015’te 878 gün, 11 saat, 29 dakika ve 48 saniyelik önceki rekoru kıran Rus Gennady Padalka’yı geride bıraktı.

Kononenko, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2008 yılından beri toplamda beş yolculuk yaptı.

“ÇOCUKLUK HAYALİYDİ”

Rus devlet haber ajansı TASS’a konuşan Kononenko, uzay istasyonunun sürekli iyileştirilmesi nedeniyle ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) yapılan her seyahatin dikkatli bir hazırlık gerektirdiğini ancak kozmonot olarak yaşamanın bir çocukluk hayali olduğunu söyledi.

TASS’a verdiği demeçte, “Uzaya sevdiğim şeyi yapmak için uçuyorum, rekor kırmak için değil. Çocukluğumdan beri kozmonot olmayı hayal ettim ve arzuladım. Bu ilgi, uzaya uçma, yörüngede yaşama ve çalışma fırsatı beni uçmaya devam etme konusunda motive ediyor” şeklinde konuştu.

Kononenko’nun ISS’ye olan mevcut yolculuğu, 15 Eylül 2023’te, NASA astronotu Loral O’Hara ve Roscosmos vatandaşı Nikolai Chub ile birlikte yola çıkmasıyla başladı. Bu keşif gezisinin sonunda kozmonotun uzayda 1000 gün kalan ilk insan olması bekleniyor.