19 Şubat 2024

Dünyanın ‘en seksi’ dili belli oldu: Fransızlar duyunca üzüldü!

Dünya genelinde bir dil öğrenme platformu tarafından yapılan ankete katılan 6 bin kişinin çoğunluğu, İtalyancayı en seksi ve en romantik dil olarak seçti.

İngiltere kökenli dil öğrenme platformu Babel’in yaklaşık 6 bin kişiyle yaptığı ankette dünyanın “en seksi” ve “en romantik” dili İtalyanca olarak belirlendi.

İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarından oluşan anket katılımcılarına dünyanın en seksi, romantik ve kibar dilleri soruldu.

Ankete katılanların çoğunluğu İtalyanca’yı en seksi ve en romantik dil olarak gördü. Dil platformunda öğretmenlik yapan Noel Wolf, İtalyanca’nın cazibesinin belirli karakteristik özelliklerinden kaynaklandığını belirtti. İtalyanca konuşurken yaşanan tonlamaların müzikal bir kalite oluşturduğunu ve bu nedenle bazı insanların bu dili çekici bulduğunu söyledi.

Araştırmaya göre, Britanya İngilizcesi “en kibar” dil olarak görülürken, Almanca ise “en doğrudan dil” olarak nitelendirildi. Ayrıca, farklı anadillerdeki çiftlerin birbirlerine olan yaklaşımları da incelendi. Ankete katılan Britanyalılar’ın yüzde 70’i partnerlerinin anadilini öğrenmenin duygusal bağlarını güçlendirdiğini belirtti.

Londra College Üniversitesi’nden dil uzmanı Patti Adank ise, İngilizce konuşanların Fransızca ve İtalyanca gibi dillerin melodisine sıkça hayran kaldığını vurguladı.

Babel’in 2017 yılında yaptığı ankette dünyanın en seksi ve romantik dili katılımcılar tarafından Fransızca seçilmişti.

Kaynak: Babel