19 Şubat 2024

Sürpriz rotalar: Tatil planını uçağa binmeden önce öğrenmek

Kulağa çılgınca gelen seyahat trendlerine bir yenisini daha ekliyoruz! Ülkemizde henüz tam anlamıyla hayat bulmasa da dünya çapında hızla yayılan sürpriz seyahat kavramıyla tanışmaya hazır olun; uçağa binene kadar nereye gittiğinizi bilmiyorsunuz! 

Kulağa çılgınca gelen seyahat trendlerine bir yenisini daha ekliyoruz! Ülkemizde henüz tam anlamıyla hayat bulmasa da dünya çapında hızla yayılan sürpriz seyahat kavramıyla tanışmaya hazır olun; uçağa binene kadar nereye gittiğinizi bilmiyorsunuz! 

Her neslin çocukluğu babaların yaptığı tatil planlarıyla büyüyerek geçmiştir. Nereye gidilecek, nerede kalınacak, nereler gezilecek; tüm rotayı babaların çizip ailenin diğer üyelerinin arkasına yaslanıp keyfini çıkardığı tatiller belki de en güzeliydi! İşte çocukluğumuzun bu tatil deneyimi şimdilerde dünya çapında kurulan birçok şirketin girişimleriyle trend olmaya hazır. 

2024 SPONTANE YAŞANACAK BİR YIL OLACAK!

Şimdilerde özellikle gençler planlarını detaylandırmayı pek tercih etmiyor. Anlık yaşantılar ve spontane kararlarla çok daha mutlu olan bir nesil karşımıza çıkıyor. Seyahat trendleri de tabii ki bundan nasibini alıyor. Ülkemizde henüz örneklerine rastlamasak bile, son dönemde dünya çapında oldukça tercih edilen ‘sürpriz seyahat’ akımı gezginler için keyifli bir alternatif sunmaya devam ediyor. 

Tatil rotasını planlamak her zaman seyahat heyecanının bir parçası gibi görünse de, belki de gizem unsuru gezginleri dünyayı keşfetmenin yeni bir yolunu aramaya teşvik ediyor. 

Sürpriz seyahat konseptinin işleyişi de şu şekilde… Öncelikle ne kadar uzağa gitmek istediğinize ve seyahatinizin süresine göre bir fiyat paketi seçiyorsunuz. Sonrasında ise geçmiş gezileriniz, ilgi alanlarınız, seyahat eğilimleriniz, sağlık durumunuz ve beslenme kısıtlamalarınız gibi kişisel bilgilerinizi içeren bir anket dolduruyorsunuz. Daha sonra şirket için araştırmacılarından oluşan bir ekip seyahatinizi planlamaya başlıyor. 

AKLA İLK GELEN SORU: BAVULU NASIL HAZIRLAYACAĞIZ?

Bu detay da akıllıca bir yöntemle çözülmüş ve gizemi devam ettirmiş. Yolculuğunuzdan yaklaşık 1 hafta önce, nereye gideceğiniz hakkında şifreli bir mail alıyorsunuz. Gideceğiniz ülke ya da şehri bilmiyorsunuz ama hava durumu hakkında tüm detayları öğrenmiş oluyorsunuz. Böylece bavulunuza koymanız gerekenleri kolaylıkla seçebiliyor; uçağınızın ne zaman kalkacağı, havaalanına gitmek için evinizden saat kaçta çıkmanız gerekeceği gibi bilgileri de önceden edinmiş oluyorsunuz. 

Seyahatinizden birkaç gün öncesinde ise postayla bir mektup alıyorsunuz. Tüm tatil planınız bu zarfın içinde oluyor; fakat havaalanına gidene kadar bu zarfı açmak kesinlikle yasak! Bu mektupta varış yerinizin yanı sıra restoran rezervasyonları, müzeler, yürüyüş rotaları, otel yol tarifleri, alternatifli aktiviteler hatta yağmurlu günlerde yapılabilecek aktivitelere kadar ihtiyaç duyacağınız her detay bulunuyor. Ayrıca seyahatiniz boyunca 7/24 seyahat yardım hattı da sizi bekliyor oluyor. 

Sürpriz seyahatler ilginizi çektiyse; dünya çapında farklı amaçlarla kurulan en dikkat çeken şirketlere biraz daha yakından bakalım! 

SÜRPRİZ SEYAHATLERİN ÖNCÜSÜ: JUBEL

2015 yılında Kaliforniya’da kurulan, teknolojinin nimetlerinden de sonuna kadar faydalanan bir seyahat şirketi olan Jubel, kişiye özel hazırlanan destinasyonlar ve rota planlamaları sunuyor. Ayrıca, kendi başınıza seyahat rezervasyonu yapmanıza kıyasla seyahat maliyetlerinde %55’ten fazla tasarruf etmenizi de sağlıyor. 

PACK UP + GO

2016 yılında hayata geçirilen Pack Up + Go’nun kurucusu Lillian Rafson, doğup büyüdüğü Pittsburgh’dan çok uzaklara seyahat etmişti fakat Boston gibi daha yakın Amerika şehirlerine hiç gitmediğini fark etti. ABD içindeki yurt içi seyahatlere odaklanarak yerel turizme ve küçük işletmelere destek amaçlı kurulan Pack Up + Go, teslim olmak isteyen yerel gezginler için eşsiz deneyimler sunuyor. 

MAGICAL MYSTERY TOURS

2009 yılından bu yana tatil rezervasyonları yapan bir şirket olan Magical Mystery Tours; internet üzerinden yapılan seçimler üzerinden müşterilere en uygun tatili sunanlardan. Maliyetler ise seyahatin uzunluğuna, uluslararası veya yurt içi seyahate ve talep ettiğiniz konaklama türüne göre farklılık gösterebiliyor.

THE VACATION HUNT

2017 yılında Washington’da hayata geçirilen The Vacation Hunt tamamen kişiye özel olarak hazırladıkları rotalarla  dikkat çekenlerden. Ayrıca sevdiklerinize sürpriz bir seyahat hediye etmek isterseniz de hediye çeki seçeneği de sunuyor. 

SRPRS.ME

Sürpriz seyahatlerin bir diğer seçeneği olan srprs.me web sitesi üzerinden tasarladığınız seyahat tipinin seçimini yapıyorsunuz; araba yolculuğu mu yoksa uçak yolculuğu mu yapmak istiyorsunuz, kaç kişi seyahate çıkıyorsunuz ve tarih aralıklarınız… Sonrasında daha detaylı bir ankete yönlendiriliyorsunuz ve seyahat uzmanları sizin için rotayı çizmeye başlıyor. Sonrasında ise mobil uygulamasını indirerek, geri kalan takipleri ordan yapabiliyorsunuz. 

FLYKUBE

Farklı tatil deneyimlerini farklı konsept ve bütçelerde sunan FlyKube, bu sistemin diğerlerine göre daha detaylandırılmış bir formunu sunuyor. Sürpriz seyahatinizi birden fazla şehir seçeceğiyle de tasarlayabilirler.