13 Mart 2024

Tesla rakibi Xiaomi SU7’nin çıkış tarihi belli oldu

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Tesla'ya rakip olarak tanıtılan Xiaomi SU7'nin piyasaya çıkacağı tarih belli oldu. Meraklı bekleyiş nihayet sona erdi!

Pek çok alanda teknolojik ürün geliştiren Xiaomi, geçtiğimiz aylarda ilk kez geliştirdiği elektrikli otomobilini tanıttı. Gerek tasarımı gerek özellikleriyle kullanıcının beğenisini kazanan Xiaomi SU7, Tesla’ya direkt rakip olarak karşımıza çıktı. Akıllı telefon devinin geliştirdiği lüks otomobilin yollara çıkacağı tarih epey merak konusuydu. Neyse ki artık elimizde net bir tarih var…

Çeşitli söylentilerin ardından Xiaomi SU7’nin resmi çıkış tarihi belli oldu. Çinli üreticinin yeni elektrikli otomobili 28 Mart tarihinde piyasaya çıkacak. Söz konusu tarih, Xiaomi’nin resmi Weibo hesabından paylaşıldı.

XİAOMİ SU7 YOLLARA ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR

Yıllardır hakkında pek çok haber çıkan, ancak somut olarak görünürde bir şey olmayan Xiaomi otomobil hayali nihayet gerçekleşti. 2023’te kendini gösteren elektrikli otomobil, markanın sadece akıllı telefon, giyilebilir teknoloji dışında başka neler yapabildiğini de gösterdi. Peki Xiaomi SU7 hangi özelliklere sahip?

Tesla’ya rakip olarak geliştirilen Xiaomi SU7, tasarımına ek olarak güçlü motoru ve menziliyle de dikkatleri çekiyor.

Xiaomi,  SU7’nin tek şarjla 800 km’ye kadar yol alabildiğini duyurdu. Marka, bu otomobilin daha büyük 150 kWh pil paketine sahip yeni V8 versiyonunu da tanıtacağını daha önce belirtmişti.

Öte yandan Xiaomi SU7, tek ve çift motorlu olmak üzere iki güç aktarma sistemi seçeneğiyle satışa sunulacak. Bunlardan ilk versiyon, 220kW (295 bg) azami çıkışa ve 210 km/saat azami hıza sahip arkadan çekişli bir motordan güç alıyor.

Çift motor kurulumu, toplam 495kW (664 hp) çıkışa sahip dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan üst düzey donanım için ayrıldı. Bu versiyon 265 km/s azami hıza sahip. Xiaomi, SU7’nin 21.000 rpm’ye kadar çıkan motor dönüş hızıyla küresel pazardaki en hızlı elektrikli araçlardan biri olduğunu iddia ediyor.