13 Mart 2024

Genetik devrim: İki erkeğin çocuk sahibi olması mümkün mü?

Bilim dünyası her geçen gün sınırları zorlayarak yeni keşifler yapıyor. En son araştırmalar, yakın gelecekte iki erkeğin genetik olarak çocuk sahibi olmalarını mümkün kılacak yeni bir teknolojinin geliştirildiğini öne sürüyor...

Bilim dünyası her gün yeni bulgularla çığır açmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalar, yeni teknolojinin yakında iki erkeğin genetik olarak çocuk sahibi olmalarına olanak sağlayabileceğini iddia ediyor.

8 Mart’ta Science Advances adlı Amerikan sağlık dergisinde yayımlanan rapora göre bu teknoloji ile daha önceden bankaya bağışlanan yumurtanın genetiğini değiştirmek için spermin yanı sıra deri hücreleri kullanılabiliyor.

Yani bir erkekten alınan deri hücresi yumurtaya enjekte edildikten sonra diğer erkekten alınan sperm hücresi ile döllendirildiğinde her ikisinin birleşik genetiğini içeren canlı bir embriyo oluşturulabiliyor.

Bu teknolojinin aynı cinsiyetten çiftlerin kendi çocuklarını yapabilmelerine imkân tanıyabileceği gibi, kanser tedavisi veya diğer nedenlerden dolayı uygun yumurta üretmeyen kadınlara da yardımcı olabilir.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Embriyonik Hücre ve Gen Terapisi Merkezi (OHSU) Direktörü Shoukrat Mitalipov, amaçlarının aynı cinsiyetten çiftlere çocuk sahibi olma imkânı sağlamak olduğunu ve eğer bunu başarırlarsa bilim dünyasında çığır açacaklarını söyledi.

Ayrıca araştırmacılar bu tekniğin 1996 yılında İskoçya’da Dolly adlı bir koyunu klonlamak için kullanılan teknikle aynı olduğunu belirtti.

OHSU ekibi öncelikle bunu fareler üzerinde denedi ve yaklaşık üç aşamalı bir süreç izledi.

Bu süreçte önce fare yumurtasının çekirdeğini çıkardılar, ardından diğer farenin deri hücresinin çekirdeğini yumurtaya naklettiler. İmplante edilen deri hücresi çekirdeğinin, olgun sperm ve yumurta hücreleri üretmek için bölünen hücrelerde meydana gelene benzer bir süreçte kromozomlarının yarısını atmasını sağladılar.

Son olarak, oluşan yeni yumurtayı vitro fertilizasyon kullanarak spermle döllediler ve sonuç olarak aynı cinsiyete sahip iki ebeveyn tarafından eşit genetik koda sahip sağlıklı bir embriyo elde ettiler.

Aslında bu sürecin dünyanın dört bir yanında diğer laboratuvarların test ettiği, deri hücrelerinin yumurta veya sperm hücrelerine dönüşmek üzere tamamen yeniden programlandığı rakip tekniğe göre daha basit bir seçenek olabileceği düşünülüyor.

Fakat araştırmacılar bu tekniğin insanlarda kullanılabilir hâle gelmesinin uzun yıllar alacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

İşte bilim dünyasının sınırlarını zorlayan bu son araştırma, yakın gelecekte aynı cinsiyetten çiftlerin genetik olarak ortak çocuk sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürebilecek yeni bir teknolojiyi ortaya koyuyor. Ancak tüm bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini önümüzdeki yıllarda göreceğiz…