12 Mart 2024

Savaş gemilerimizden fırlatılacak: MİDLAS, ilk testini başarıyla geçti!

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Millî Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS), ilk kez TCG İstanbul fırkateyninden füze ateşledi. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Roketsan ile yürüttüğü bu projede kritik bir viraj daha dönüldü.

Savunma Sanayii’de yeni yılda da müjdelerin ardı arkası kesilmiyor. 2023’te birbirinden iddialı projeler hayata geçilirken, sualtı ve roket sistemleri tarafında da çok önemli işler ortaya konuldu.

Bu kapsamda Türk savunmasının önde gelen isimlerinden Roketsan, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Savunma Sanayii Başkanlığı himayelerinde başlatılan MİDLAS (Millî Dikey Atım Lançer Sistemi),  ilk kez TCG İstanbul fırkateyninden füze ateşledi.

MİLDAS, İLK KEZ TCG İSTANBUL ÜZERİNDEN FÜZE ATEŞLEDİ

Testi başarıyla geçen MİDLAS, Deniz Kabul Testleri’ni tamamlayarak önemli bir safhayı geride bıraktı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, proje gelişmesi ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı.

“Silahlı Kuvvetlerimizin dışa bağımlılığını azaltmaya ve kritik ihtiyaçlarını yerli ve millî çözümlerle karşılamaya devam ediyoruz. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyacı kapsamında başlattığımız MİLGEM Beşinci, Altıncı, Yedinci ve Sekizinci Gemiler Dikey Atım Sistemi Tedariki Projesi’nde önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktık. Türkiye’nin ilk millî fırkateyni TCG İstanbul’a entegre edilen MİDLAS, HİSAR-D RF Füzesi’ni başarıyla ateşledi. Bu test ile birlikte; Türkiye’de ilk defa millî bir hava savunma füzesi, millî lançer kullanılarak bir deniz platformundan ateşlenmiş oldu. Geliştirme faaliyetleri devam etmekte olan projemiz kapsamında önümüzdeki dönemde; SİPER, SAPAN ve ATMACA Füzeleri de MİDLAS’tan atılabilecek olup, ilerleyen dönemlerde uzun menzilli diğer güdümlü mermilerin de MİDLAS’tan atımını gerçekleştireceğiz inşallah. Bu kritik başarıda görev alan başta Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız personeli başta olmak üzere, Roketsan, Aselsan, Havelsan ve STM firmalarımızı yürekten tebrik ederim. Savaş gemilerimizden ‘dikey atım yeteneği’ ve bu sayede Donanmamızın kazandığı ‘millî hava savunma şemsiyesi’ ülkemize hayırlı olsun”