12 Mart 2024

iPhone’daki sorunlara iOS 17.4.1 takviyesi: Apple harekete geçti

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
Geçtiğimiz hafta iOS 17.4 güncellemesi AB yasası gereği birçok değişiklikle piyasaya çıkarken, Apple bu kez de iOS 17.4.1 güncellemesini hazırlamaya başladı. Güncellemeye ilişkin ilk detaylar ortaya çıktı.

Apple, iPhone’lar için kısa süre önce iOS 17.4 güncellemesini yayınladı. Avrupa Birliği’nde yaşayan milyonlarca kullanıcı için yeni değişikliklerle birlikte gelen bu güncelleme, Apple tarihinde de bazı ilkleri yaşattı.

Teknoloji devi, Dijital Pazarlar Yasasına uyum sağlamak amacıyla App Stor’a bağlılığı ortadan kaldırdı. Artık AB’deki kullanıcılar uygulamaları indirmek için alternatif mağazalardan faydalanabilecek, böylece App Store’a bağlı kalmaktan da kurtulmuş olacak. Bu ve daha birçok yenilik iOS 17.4 güncellemesiyle kullanıma sunulurken, bazı küçük hatalar da ne yazık ki güncellemenin beraberinde geldi. Bunlardan biri de pil sorunu.

IOS 17.4.1 GÜNCELLEMESİ İLE SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

Geçtiğimiz hafta yayınlanan iOS 17.4 güncellemesinde bazı kullanıcılar, pilin hem hızlı tükendiğini hem de şarj sırasında gözle görülür bir yanlışlık olduğunu fark etti. Reddit ve birçok forum sayfasında aktarılanlara göre kullanıcılar, pilin şarj sırasında bir anda düşük yükseldiğini bildirdi. Ayrıca pil tüketimi de yine bir önceki sürüme kıyasla epey fazla ve bu durum artık Apple’ı harekete geçirdi.

Macrumors.com’un aktardığına göre Apple, iOS 17.4’te yaşanan sorunlar için yeni bir güncellemeye hazırlanıyor. Yapı numarası iOS 17.4.1 olan bu güncelleme, Apple tarafından dahili testlere alındı ve çok yakında piyasaya sürülecek.

Güncellemenin dahili olarak test edildiği, Macrumors tarafından tespit edildi. Güncellemenin yayın tarihi henüz belli olmasa da, kaynaklar  bu hafta iOS 17.4.1 sürümünün yayınlanacağını aktarıyor.

Buna ek olarak geliştiriciler için iOS 17.5 beta sürümü de dahili olarak test edilmeye başlandı. Dolayısıyla bu hafta iki farklı güncelleme Apple tarafından yüksek ihtimalle sunulacaktır.

Kaynak: Macrumors
Derleme: anntürkiye.com