24 Mart 2024

Sanat dünyasının büyük gizemi: Kehribar Odası

Ceren Akkuş
Ceren Akkuş Editör
Dünyanın sekizinci harikası olarak bilinen ve 250 milyon dolar değerinde olan bir oda... Krallara övgü için inşa edilen, parlak kehribar rengi duvarlara sahip bu efsanevi oda gizemini hala koruyor. Kehribar Odası'nın derinliklerine inmeye ne dersiniz?

Dünyanın sekizinci harikası olarak bilinen ve 250 milyon dolar değerinde olan bir odadan bahsedelim. Sanat dünyasının büyük gizemi haline gelen şaibeli oda hala bulunamadı. 18. yüzyılda Prusya’da yapılmış, kehribar paneller, altın varak ve aynalarla süslenmiş bir yapı.

Barok sanatının bir şaheseri olarak kabul edilen ve St. Petersburg yakınlarındaki Tsarskoye Selo’daki Catherine Sarayı’nın bir parçasını oluşturan oda, 1716 yılında Prusya kralı I. Frederick William tarafından Rusya’nın ‘Deli Petro’suna hediye edildi.

Amber Odası, İkinci Dünya Savaşı’na kadar kültürel bir hazine olarak kaldı. 22 Haziran 1941’de Adolf Hitler, üç milyon alman askerini Sovyetler Birliği’ne gönderen Barbarossa Harekatı’nı başlattı. Catherine Sarayı’nın yetkilileri Amber Odası’nı söküp saklamaya çalıştı, ancak savaş sırasında oda yağmalandı ve içindekiler yok oldu.

Kehribar Odası olarak da bilinen mekânın kaderi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tamamen değişti. Tüm dünya için artık büyük bir gizem haline geldi. Günümüze gelene kadar birçok iddia ortaya atıldı. Bu iddialardan biri, Almanya’nın odayı söküp Kaliningrad kentine yerleştirdiği oldu. Bir diğer iddia Kehribar Odası’nın bir Baltık Denizi’nin dibinde olduğu. Kimileri de bu mekânın çoktan yok olup gittiğini savunuyor hatta şimdilerde ikinci bir Amber Odası olduğunu ve saklandığını savunuyor.

LANETLİ ODA OLABİLİR Mİ?

İddialar silsilesi devam ederken olayın başka tarafı da gözler önüne seriliyor. Odanın lanetli olduğu iddiaları da var. Odaya ilgisi olan birçok kişi trajik sonlarla karşılaşmış. Örneğin, Almanya’nın odayı sökerek Königsberg kentindeki müzeye taşıdığı iddiasıyla müze müdürü olduğu söylenen Rohde ve karısı tifüsten yaşamını kaybetmiş.

Rus istihbarat görevlisi General Gusev bir gazeteciyle Amber Odası hakkında konuştuktan kısa süre sonra araba kazasında, eski alman askeri ve hazine avcısı Georg Stein ise 1987’de Amber Odası’nı bulmaya çalışırken Bavyera Ormanı’nda katledilerek hayatını kaybetmiş.

ODAYA AİT İZLER BULUNDU

Polonyalı dalgıçlar Amber Odası’nın nerede olduğuna dair onlarca yıllık gizemi çözmeye yardımcı olabilecek “Karlsruhe” adlı eski bir Nazi gemisinin enkazını bulduklarını açıklamıştı. Nazi gemisini bulan Baltictech grubunun dalgıçlarından Tomasz Stachura, “Geçen yıldan beri enkazı arıyorduk. Gemi genel olarak sağlam görünüyor. Geminin ambarlarında askeri araçlar, porselen ve içinde ne olduğu hâlâ bilinmeyen birçok sandık keşfettik.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Kehribar Oda’nın kaderi, ‘İkinci Dünya Savaşı’nın çözülmemiş son gizemlerinden biri’ olarak tanımlıyor. Enkazı ziyaret eden dalgıçlar, kırık bir sandığın içinde bir resim çerçevesi ve bir tablo kalıntısı buldular, bu da geminin derinliklerinde bozulmadan kalan benzer hazineler olabileceğini düşündürdü.