25 Mart 2024

Perdeyi çek, ışığı kapat! Öğrenciler uyuyor demektir bu

Ders sırasında göz kapaklarınız ağırlaştığında, birden bire bastıran uykunun serbest olduğunu söylesek? Keşke dediğinizi duyar gibiyiz. Sıkı durun işte bu okulda uyumak serbest!

Yoğun derslerin ve yenilen öğle yemeğinin ardından uyku bastırdığında, tahtada öğretmenin anlattıklarına odaklanmanın zorluğunu yaşamayan öğrenci yoktur. Ders esnasında uykuya daldığında öğretmene yakalanmak bir yana, çoğu okulda bunun için idareden uyarı bile alınıyor.

Şimdi bir okul düşünün; öğle yemeği molasının ardından çalan zil, dersin başladığını değil, uyku saatinin başladığını duyuruyor!

ANONS ÇALINCA BAŞLIYOR

Japonya’nın Kumumato şehrinde bulunan Uto Ortaokulu ve Lisesi’nde öğrenciler tam 9 yıldır öğle yemeği saatinden sonra çalan “Utouto zamanı başlamak üzere” diyen duyuru anonsu ve zilinin ardından sıralarında uyku saatine geçiyor. Anonsun hemen ardından sınıfın perdeleri çekiliyor, ışıkları kapatılıyor ve öğrenciler sıralarında şallarını, havlularını, hırkalarını yastık niyetine kullanıp uykuya dalıyor. Yalnız uyku saatinde süre 10 dakika. 10 dakika sonra, öğleden sonraki uyku vaktinin sona erdiğini bildiren bir duyuru yapılıyor. Sınıfın kapanan perdeleri yeniden açılıyor ve ışıklar yeniden yakılıyor.

10 DAKİKALIK UYKU SEANSI

Uygulamayı 9 yıl önce başlatan okulun Fen Bilgisi öğretmeni Yuichi Goto, “Önemli olan süreyi 10 dakikaya ayarlamaktır.” diyor. Aynı zamanda danışman öğretmen olarak da görev yapan Goto’ya göre, hızlı göz hareketlerinin eksikliğiyle karakterize edilen REM dışı uyku, uykunun derinliğine bağlı olarak üç aşamaya ayrılabiliyor. Uyuyan kişi 10 dakikalık uyku sırasında ikinci aşamaya geçebiliyor. Yemek sonrası verilen 10 dakikalık kısa şekerleme, uykusuzluğun etkilerini giderip öğrencilerin derslerine daha kolay odaklanmasına neden oluyor.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 80’İ MEMNUN

Utouto zamanı hakkında okulda yapılan bir ankete göre öğrencilerin yaklaşık %60’ı şekerleme seansı sırasında uykuya daldıklarını söylerken en az %80’i de rutin hakkında olumlu hissettiğini söyledi. Bazı öğrenciler dersler sırasında daha iyi konsantre olabildiklerini belirtirken, diğerleri ders dışı kulüp etkinliklerine katıldıklarında performanslarının arttığını açıkladı. Öte yandan uyku saatinin eklenmesinden sonra okul hemşiresinin ofisini ziyaret eden öğrenci sayısı da azaldı.