10 Mart 2024

Oscar’a adını altın harflerle yazdıran filmler!

Ceren Akkuş
Ceren Akkuş Editör
Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929'dan bu yana verilen Oscar Ödülleri sinema dünyasının enlerini seçmeye devam ediyor. Güçlü kadrosu, senaryosu veya görüntü yönetmenliğiyle öne çıkarak geçmişten günümüze Oscar tarihine geçen en iyi filmler...

İlk Oscar ödül töreni 1929 yılında yapıldı. Buradaki ilk ödülü alan en iyi film Wings/ Kanatlar oldu. Yönetmen koltuğunda William A. Wellman’ın oturduğu filmin konusu ise Birinci Dünya Savaşı döneminde Amerikan Hava Donanmasına katılan iki gencin aynı kadına âşık olmasını anlatıyor. Bir yandan savaşta Almanlar ile diğer yandan kalplerinde duyguları ile savaşırlar.

PEKİ, EN ÇOK ÖDÜL ALAN VE OSCAR’A DAMGASINI VURAN FİLMLER HANGİLERİ?

İlk sırada Yüzüklerin Efendisi var. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son filmi “Kral’ın Dönüşü” 76. Kez verilen Oscar ödüllerine damgasını vurdu.11 dalda ödüle layık görülen “Kralın Dönüşü” aday gösterildiği tüm dallarda ödülü kazanarak kırılması güç bir rekorun sahibi oldu.

İkinci sırada batışıyla dünyada büyük bir yankı uyandıran Titanik gemisinden ilham alınarak yapılan Titanic filmi, tüm zamanların en sevilen filmleri arasına girmeyi başardı. 1997 yılında vizyona giren film, tam 11 Oscar ödülü kazandı. Filmin yönetmen koltuğunda ise James Cameron oturdu.

Üçüncü sırada yine 11 ödül alan Ben – Hur filmi yer alıyor. Lew Wallace’ın aynı isimli romanından uyarlanmış epik bir filmdir. Film, İsa Mesih’in yaşadığı dönemde Romalıların hüküm sürdüğü bir Ortadoğu ülkesinde geçer. Filmin ünlü yarış sahnesi sinema tarihinin en unutulmaz sahnelerinden biri olarak kabul edilir. Filmin yönetmenliğini William Wyler yapmıştır.

Listenin dördüncü sırasına 10 ödülle West Side Story/ Batı Yakasının Hikayesi adını yazdırıyor. Arthur Laurents, Leonard Bernstein ve Stephen Sondheim tarafından yaratılan bir Broadway müzikalinden uyarlanmış olan film, 1950’lerin New York City’sindeki iki rakip çetenin arasında geçen bir modern Romeo ve Juliet hikayesini anlatır. Filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır.

Beşinci sırada 9 ödülle The Last Emperor/ Son İmparator filmi yer alıyor. 1987, ABD yapımı film, Çin hanedanı Qing’in son hakanı Puyi’nin yaşam öyküsünü konu alıyor. Mark Peploe ve Bernardo Bertolucci tarafından yazılmış, Bernardo Bertolucci tarafından yönetilmiştir. Bu filmle ilk kez Çin hükûmeti Yasak Şehir’de film çekimine izin vermiştir.

Altıncı sırada The English Patient/ İngiliz Hasta yer alıyor. Toplam 9 ödülü olan film, Michael Ondaatje’nin aynı adlı romanından uyarlandı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Kuzey Afrika’da geçiyor ve bir uçak kazası sonucu yüzü tanınmayacak şekilde yanmış olan bir adamın hikayesini anlatıyor. Film, Ralph Fiennes, Juliette Binoche ve Kristin Scott Thomas gibi ünlü oyuncuların performansları ile öne çıkıyor. Ayrıca, filmin görsel efektleri, kostümleri ve sahneleri de büyük beğeni topladı. Filmin yönetmenliğini Anthony Minghella yapmıştır.

Yedinci sıraya 8 ödülle yerleşen film Gone with the Wind/ Rüzgâr Gibi Geçti. Film, Güney Amerika’da geçen Amerikan İç Savaşı sırasında ve sonrasında yaşananların hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmeni Victor Fleming’tir.