29 Şubat 2024

Okçu ailenin ‘Altın’ çocuğu Mete Gazoz…

Türk okçuluk tarihine adını 'altın' harflerle yazdıran, dünya ve olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz'un başarılarla dolu kariyeri bir tesadüf değil... 3 yaşından bu yana özverili ve disiplinli çalışmanın verdiği bir kazanım var onda...

1999’da okçu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mete Gazoz, ilk okunu 3 yaşındayken eline aldı. Babası eski millî okçu Metin Gazoz, annesi ise İstanbul Okçuluk Kulübü başkanı Meral Gazoz olan Mete’nin hem babasının, hem de annesinin okçu olması, O’nun okçuluktaki eksiklerini görüp, gelişimi için gerekli programı yapmasına olanak sağladı.

Mete’nin kazandığı deneyim ve başarının en büyük etkeni, çok küçük yaşlarda okçuluk sporuyla tanışması oldu. Mete’deki merakı ve azmi gören ailesi, genç sporcunun okçuluktaki doğuştan gelen yeteneğini de fark ederek, çocuklarının gelişimi için tüm olanaklarını kullanmaktan kaçınmadı.

Okçulukta zaferler elde etmek için kendisini geliştirmeye adayan Mete Gazoz, omuzlarını geliştirmek için 8 yaşında yüzme kursuna giderken, koordinasyonuna katkı sağlamak için ise basketbol oynadı. Yeteneklerine daha da katkı sağlamak için 1 yıl resim kursuna giden Gazoz, 2 yıl da piyano eğitimi aldı. Çünkü görme, dikkat, göz ve el koordinasyonunun aldığı bu eğitimlerle geliştirmeyi hedefledi.

ÇİN’DE İLK MADALYA

Uluslararası arenada ilk okçuluk başarısını, Çin’de gerçekleşen 2013 Dünya Gençlik Okçuluk Şampiyonası Yıldızlar kategorisinde elde ettiği gümüş madalya ile sağladı. Mete’nin kazandığı bu madalya, kazanacağı zaferlerin sadece bir başlangıcıydı. Nitekim Bakü’deki 2015 Avrupa Oyunları’nda ilk turda Ukraynalı rakibine yenilerek sıralamada 46. oldu. Bu mağlubiyetle daha da hırslanan Mete, gözünü önce 2016’daki Avrupa şampiyonası ve olimpiyatlara dikti.

Nottingham’daki 2016 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda bireyselde aldığı gümüş madalya ile ülkemizi gururlandıran Mete’nin olimpiyat macerası istediği gibi gitmedi. Rio’daki olimpiyatlarda Türkiye kafilesinin en genç sporcusu olan Mete, ilk turu geçmeye başarsa da, son 32 turunda Hollandalı rakibine yenilerek elendi.

Mete Gazoz için bu turnuvalar genç yaşta edindiği çok büyük tecrübelerdi. Mete hem fiziksel olarak gelişiyor, hem de hırsıyla umut vaat ediyordu. Genç okçunun antrenörleri ise Mete’nin üzerine titriyordu. Antrenörleri kendisine kuvvet, dayanıklılık, performans, ulusal ve uluslararası yarışma ve rejenerasyon programı uygulayarak bir sonraki turnuvalara daha da hazır hale getiriyordu.

İSPANYA’DA İLK ALTIN MADALYA

Rio’daki olimpiyatlardan 1 yıl sonra Arjantin Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda Yasemin Ecem Anagöz ile beraber dünya üçüncüsü olarak bir madalya daha kazandı. İspanya’daki 2018 Akdeniz Oyunları’nda ise ilk altın madalyasını aldı.

Mete’de gözle görülen büyük bir gelişim vardı. Antrenörlerinin yaptığı program işe yaramış, küçük yaşlardan beri aldığı okçuluk eğitimi meyvelerini vermeye başlamıştı.

2018’de Berlin’deki Dünya Kupası’nda 4 altın madalya ile Dünya Okçuluk Federasyonu tarafından erkekler klasik yayda 2018’in en iyi sporcusu seçildi. Mete her geçen gün başarıdan başarıya koşmaya devam ediyordu. Artık 2016’dan sonra dört gözle beklediği olimpiyatlar yaklaşırken, Mete hiç olmadığı kadar olimpiyat zaferine hazırdı.

OLİMPİYAT ZAFERİNİ İTALYAN RAKİBİNE KARŞI ALDI

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda klasik yay bireyselde finale kadar yükselen Mete Gazoz, İtalyan rakibi Mauro Nespoli’ye karşı kötü bir başlangıç yapsa da, harika bir geri dönüş yaparak Türkiye’ye okçulukta ilk altın madalyayı kazandırdı.

İlerleyen yıllarda hem bireysel kategoride, hem de Yasemin Ecem Anagöz ile takım olarak birçok zafer elde etti. Almanya’nın organizasyonluğunu üstlendiği 2023 Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda finalde Kanadalı rakibini yenerek dünya şampiyonu oldu. Mete Gazoz bu zaferiyle hem olimpiyat, hem de dünya şampiyonu olan ilk Türk okçu ünvanını elde etti. Aynı zamanda Mete Gazoz, Ulaş Berkim Tümer ve Muhammed Abdullah Yıldırmış`tan oluşan Klasik Yay Erkek Milli Takımı da dünya ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.

OLİMPİYATTAN SONRA DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

3 yaşında eline aldığı okla büyüyen, hayallerini gerçekleştirmek için asla çalışmaktan vazgeçmeyen, kaybettikçe hatalarından ders çıkaran ve kazandıkça en iyisi olmak için mücadele veren Mete Gazoz ülkemize birçok madalya getirdi. Türkiye’nin gururu Gazoz’un şimdiki hedefiyse  2024 Yaz Olimpiyatları’nda 2. olimpiyat şampiyonluğu olacak. Belki gelecekte kendisi gibi okçu olan kardeşi Melisa Gazoz’la birlikte olimpiyatlarda izleriz.