29 Şubat 2024

Milli Muharip Uçak ‘KAAN’ dünya basınında: ‘Dengeleri bozacak’

Okan Güleş
Okan Güleş Bilim ve Teknoloji editörü
TUSAŞ tarafından geliştirilen beşinci nesil savaş uçağı KAAN, ilk uçuşuyla dünya basınında yankı uyandırdı.

Türk savunma sanayisinde yerli ve milli teknolojilerin sayısı giderek artıyor. Askeri teknoloji alanında her ne kadar Baykar adından söz ettirse de, TUSAŞ kısa süre önce tarihe geçen başarıya imza attı.

Ortalama iki yıldır üzerine çalışılan Milli Muharip Uçak KAAN, ilk kez uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuş Türkiye’de milyonları gururlandırırken, dünya basınında ise yankı uyandırdı. Ayrıca Yunanistan basını da milli savaş uçağımızı manşetine aldı.

KAAN DENGELERİ BOZACAK

Mürted Hava Meydanı’ndan havalanan KAAN, kısa bir süre uçuş gerçekleştirdi. Uçuşta, bir adet F-16 Fighting Falcon savaş uçağı KAAN’a eşlik etti.

Sorunsuz geçen ilk uçuşun ardından inişe geçen KAAN, başarıyla pisti tutturarak paraşütünü açtı ve zemine ayak bastı. 

Ortaya koyulan bu başarı, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve diğer ülkelerin manşetlerine de konu oldu.

Ta Nea Gazetesi, ana sayfasında yer verdiği haberde KAAN’ın ABD’ye ait “GE F110” tipi motorla uçtuğunu, belli sayıda KAAN’ın F110 ile uçacağını, diğer KAAN’ların ise her şey yolunda giderse iki yıl içinde hazır olacak yerli motorla uçacağını belirtti.

Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Kathimerini ise, “KAAN’ın ilk uçuşundan ne öğrendik – Ege’de güç dengelerini değiştiriyor mu?” başlıklı haberinde “Türkiye, KAAN’ın uçuşuyla kendi ülkesi içinde 5’inci nesil uçak üretiminde önemli bir adım daha attı.” ifadesine yer verdi.

Kaynak: ANN Türkiye