15 Haziran 2024

Küllerinden yeniden doğan Azerbaycan!

Makus tarihi 15 Haziran 1993'te dönerek, bir anda muazzam bir güce evrilen kardeş ülke Azerbaycan'ın Milli Kurtuluş günü Azerbaycan'da coşkuyla kutlanıyor.

Azerbaycan ilk bağımsızlığını, 28 Mayıs 1918’de Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Milli Şura tarafından ilan etmişti. Ne yazık ki bu bağımsızlık uzun sürmedi ve kardeş ülke Azerbaycan, iki yıllık kısa dönemden sonra Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi. 70 yıl Sovyet yönetimi altında yaşasalar da bir zamanlar Doğu’nun ilk demokratik cumhuriyeti kabul edilen, ırk, din, mezhep ve cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm yurttaşlara eşit haklar tanıyan bir devlete sahip oldukları hiçbir zaman unutulmadı.

Sovyet ordusunun 20 Ocak 1990’da Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayırmadan yaptığı katliam, Azerbaycan halkının Sovyetler birliği yönetimine olan güvenini tamamen sarsarak ülkenin bağımsızlığına giden süreci hızlandırdı. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından geçen 3. günün sonunda kardeş ülkemiz Azerbaycan Bağımsızlığını ilan ederek büyük bir cesaret gösterdi.

Bağımsızlığının ilk yılları olan 1991 senesinde Azerbaycan çeşitli siyasal baskı, toplumsal baskı ve ekonomik zorluklara maruz kaldı. Özellikle Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ savaşı, Azerbaycan devletinin gücünü yitirmesine neden olmuş ve devletin ayakta kalmasını zorlaştırmıştı. Tarihler 1993’e yaklaştığında da ülkede kaos baş göstermişti bile. Toplumun huzurunu kaçıracak gelişmeler üst üste yaşanmış ve dayanılmaz hal almıştı.

Milli Lider Haydar Aliyev’in Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’nden 1993 yılında başkent Bakü’ye tarihi dönüşü, Azerbaycan’ın kötü ve acılarla dolu kaderinin değişmesine vesile oldu. Bu tarih tüm Azerbaycan halkı tarafından Milli Kurtuluş Günü olarak biliniyor ve kutlanıyor.

Tarihinde pek çok sıkıntıyı ardında bırakan Azerbaycan, bugün birçok büyük küresel projede yer alan ve bağımsız bir dış ve iç politikaya sahip olarak büyümeye devam eden, gelişen ve uluslararası seviyede söz sahibi olan bir ülke olarak kendini göstermeye devam ediyor. Bu tarihten sonra Azerbaycan Halkının birliği, beraberliği ve Haydar Aliyev’in istikrarlı lider duruşu sayesinde Azerbaycan bugün uluslararası arenada hak ettiği yeri aldı. Azerbaycan, Kafkasların fiziksel ekonomik ve kültürel anlamda en büyük ülkelerinden biri olarak göz doldurmaya devam ediyor.

15 Haziran Milli Kurtuluş Günü vesilesiyle, Azerbaycan halkına yürekten tebriklerimizi sunar, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Büyük Önderi Haydar Aliyev’i saygıyla yad ederiz.

ETİKETLER: