1 Nisan 2024

Z kuşağı haberleri TikTok’tan takip ediyor!

Ceren Akkuş
Ceren Akkuş Editör
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; yeni nesil, haberlerin içeriğine daha az güvendiklerini kabul etseler de geleneksel haber kaynaklarını tercih etmiyorlar.

Z kuşağının en çok ilgisini çeken sosyal medya platformu olduğu söylenen TikTok, çoğu zaman tüm dünyada eleştiri yağmuruna tutuluyor. Ancak görünen o ki genç kuşak haberleri, Youtube ya da haber sitelerinden değil de TikTok’dan takip ediyorlar. Yani haberin doğruluğu pek de önemli değil!

Adeta teknolojinin içinde doğan kuşağın gündelik alışkanlıkları ve hayata bakış açıları önceki nesilden oldukça farklı. Yapılan araştırmada Z kuşağının haber tüketim alışkanlıklarını incelendi. Araştırma, Birleşik Krallık’taki medya alışkanlıkları üzerine yapıldı. Sonuç ise oldukça şaşırtıcı.

GENÇLER GELENEKSEL HABER KAYNAĞINI TERCİH ETMİYORLAR

Araştırma sonucunda, gençler içeriğe daha az güvendiklerini kabul etseler de geleneksel haber kaynaklarını tercih etmiyorlar. Aksine sosyal medyayı tercih ediyorlar. Araştırma; 18 – 24 yaş aralığının, haberlerini TikTok’tan alma olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu gösterdi.

Araştırma, ayrıca Z kuşağı tarafından Instagram (%44), Facebook (%33) ve daha önce Twitter olarak bilinen Elon Musk’un X’inin (%24) ulusal yayıncılardan daha fazla kullanıldığını ortaya çıkardı.

Çalışmayı yürüten iletişim firması Charlesbye’nin kurucu ortağı olan Lee Cain şunları söyledi: “Z Kuşağı, geleneksel haber kaynaklarından çok daha az güvenmelerine rağmen, haber almak için sosyal medyaya yöneliyor. Bu nesil, içeriğe hakikatten daha fazla öncelik verdikleri bir hakikat sonrası medya çağını başlatıyor. Bu güven açığının, dünya çapında seçimlerle dolu bir yılda ve jeopolitik belirsizlikte çok büyük etkileri olabilir; derin bir sahtekarlık ve dezenformasyon kampanyası patlamasına zemin hazırlayabilir.”

1997 ile 2012 yılları arasında doğanlar olarak kabul edilen Z kuşağı grubu arasında televizyon haber hizmetleri %31 ile en yüksek puanı aldı. Yine de haberleri takip eden 18 – 24 yaş grubundakilerin üçte birinden fazlası, ana haber kaynaklarının sosyal medya akışları olduğunu söyledi.

Raporda güncel olaylarla en az ilgilenenlerin 18 – 24 yaş grubu olduğu belirtildi. Araştırmaya katılanların sadece üçte biri, olup bitenlerden haberdar olmak için özel olarak haber kaynaklarını okuyor, dinliyor veya izliyor.