18 Mart 2024

İngiliz Kraliyeti’nin büyük gizemi: Kate Middleton nerede?

Dünya basını Galler Prensesi Kate Middleton'ın 83 gündür ortada olmamasıyla çalkalanıyor. Aldatılma, hastalık hatta ölüm iddialarının ardı arkası kesilmiyor... Peki Kate gerçekten nerede?

Son günlerde tüm dünyanın aklındaki tek soru yaklaşık 83 gündür ortada olmayan Galler Prensesi Kate Middleton’ın nerede olduğu… Sosyal medyada birçok komplo teorisi dolaşırken, İngiliz Kraliyet’i henüz resmî bir açıklama yapmadı. Peki kayınvalidesi Lady Diana’nın kaderini yaşadığı öne sürülen Kate gerçekten nerede? Aldatıldı mı hastalandı mı yoksa öldü mü?

Tarihler 25 Aralık 2023’ü gösteriyordu, Galler Prensesi Kate Middleton eşi Prens William ve çocuklarıyla birlikte Noel ayini için Sandringham Kilisesi’nde görüntülendi, aslında bu prensesin hem basın hem de halk tarafından görüldüğü son etkinlikti…

17 Ocak’ta bağırsaklarından operasyon geçirdiği söylentileri etrafta dolaşmaya başladı, 10 Mart’ta kraliyetin resmi sosyal medya hesaplarından Anneler Günü için paylaşılan fotoğrafın “gerçek” olmadığının ortaya çıkmasının ardından Kate’in hâlâ bir açıklamada bulunmaması komplo teorilerini daha çok arttırdı.

İngiltere’nin önde gelen medya kuruluşlarından biri olan ve genelde kraliyet ailesinde olan herhangi bir durumu öncelikli olarak yayımlama hakkına sahip olan BBC’nin logosunu siyaha çevirdiği iddiaları 17 Mart gecesine damgası vurarak Galler prensesinin hayatını kaybettiğine dair söylentileri kuvvetlendirdi. Hatta İngiltere’de bayrakların yarıya indirildiğini ve Kral III. Charles’ın öldüğünü iddia edenler bile vardı…

Ancak BBC gerçekten de logosu siyaha çevirmemişti, X hesabında kullandığı logo zaten hep siyahtı. BBC’nin News, UK, World, Sports gibi diğer hesaplarının logoları 2021 yılından beri kırmızıydı…

Peki bu komplo teorileri nasıl başladı? Olayların esas başladığı güne gidelim…

Galler Prensesi Kate, Londra’daki özel bir hastanede 16 Ocak’ta karnından ameliyat oldu. Kraliyetin yaptığı resmî açıklamada ameliyatın başarılı geçtiği ancak prensesin 10-15 gün hastanede kalacağı, bu nedenle görevlerine katılım sağlayamayacağı belirtildi.

Prenses Kate’den gelen bu haberin şokunu atlatamadan İngiltere halkı 6 Şubat’ta Kral III. Charles’a kanser teşhisi konulduğunu öğrendi. Hızlı başlayan tedavi sürecinden dolayı Kral, görevlerini oğlu William’a devretti. Şu an medyada Charles’ın öldüğüne dair de spekülasyonlar dolaşıyor ancak 6 Şubat’ta Kral, eşi Camilla ile özel araçlarında görüntülenmişti.

Tarihler 29 Şubat’ı gösterdiğinde kraliyetten Kate Middleton’ın sağlık durumuna dair bir açıklama geldi. Galler prensesinin hastaneden evine taburcu olduğu belirtildi.

4 Mart’ta Kate’in arabasının içinde ilk kez görüntülendiği İngiliz basını tarafından öne sürüldü fakat fotoğrafın çözünürlüğünün çok düşük olmasından ötürü halkı rahatlamak için fotoğrafta dublör kullanıldığı iddiaları gündeme geldi.

Tüm bu olaylar silsilesi 10 Mart’ta patlak verdi… Anneler Günü için kraliyetten fotoğraf servis edilmesi gerekiyordu ve resmi hesaplardan paylaşılan Kate Middleton ve çocuklarının olduğu fotoğraf fiyasko niteliğindeydi. Fotoğrafta Galler Prensesi Kate Middleton, çocukları Prenses Charlotte, Prens George ve Prens Louis birlikte gülümsüyordu. Fakat hiçbir şey göründüğü kadar masum değildi… Sosyal medyadaki kullanıcılar fotoğrafın gerçek olmadığını ve üzerinde oynamalar yapıldığına dair yorumlarda bulundu.

Bu yorumlar doğruydu… Fotoğrafa 16 adet rötuş yapıldığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine Kraliyet, Kate Middleton’ın imzasıyla bir açıklama yayımlayarak kendisinin fotoğraf üzerinde oynamalar yaptığını söylettirdi.

Sözde açıklamanın halkı susturacağı düşünülse de aslında ateşi daha çok körükledi…

Kapalı kapılar ardından konuşulan konular artık gün yüzüne çıktı ve dünya kamuoyuna mâl oldu. Artık komplo teorilerinin biri bitmeden diğeri başlıyordu…

Kate ile William’ın boşanacakları ve bu yüzden Saray’da sessizliğim hâkim olduğu öne sürüldü. Söylentilere göre William, eşi Kate’i Sarah Rose Hanbury ile aldatmıştı. Üstüne üstlük bu ilişkiden bir de gayrimeşru çocuğu vardı.

Komplo teorileri eski Galler Prensesi Lady Diana’ya kadar geldi. Kate’in de talihsiz prensesin kaderini yaşadığı hatta tıpkı onun gibi bir yeme bozukluğu rahatsızlığı olan bulimia ile mücadele ettiği öne sürüldü, iddialara göre prenses 49 kiloya düştü.

Bir diğer ve en güçlü teorilerden biri de prensesin hayatını kaybettiğine dair… Karın ameliyatı sonrası aslında komplikasyon geçirdiği ve hayatını kaybettiği hatta kraliyetin bunu o günden beri sakladığı iddia edildi.

Son olarak İngiltere kökenli The Sun Gazetesi’ne konuşan bir kaynak, prensesin eşi William ile birlikte peyzaj ürünleri satan bir markette görüntülendiğini, gayet sağlıklı ve mutlu göründüğünü öne sürdü fakat buna da inanan olmadı… Akıllara sarayın spekülasyonları sonlandırmak için sahte şahit tuttuğu bile geldi…

Bahsettiğimiz tüm bu komplo teorileri dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor fakat kraliyetten hâlâ resmi bir açıklama gelmedi.

Saray suskunluğunu korurken, her gün yeni bir komplo teorisi çıkmaya devam ediyor… Peki Galler Prensesi Kate gerçekten nerede?